NEC
Nec Np-um361x Lcd Projector - 720p - Hdtv - Front, Rear, Ceiling - Interactive - Ac - 255 W - 3800 Hour - 6000 Hour - 1024 X 768 - Xga - 4000:1 - 3600 Lm - Hdmi - Usb - 337 W - 2 Year (np-um361x-wk)
- SKU:
- 18140491
- MPN:
- np-um361x-wk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
NEC's UM361X-WK includes the 3600-lumen UM361X ultra short throw projector and NP04WK1 wall mount kit. This model delivers an extremely short throw distance for education and corporate applications. A complete interactive projector solution can be created using the optional NP03Wi interactive system (dual pens) with auto calibration. With its ability to be mounted to the wall directly above the screen on which it projects, this model helps eliminate the shadows and glare typically found with standard projection systems. The UM361X projector includes a powerful 20W speaker, closed captioning and RJ-45 for remote management over a network, and its input panel includes dual HDMI, VGA and a microphone input to amplify the presenter's voice.- Ultra short throw lens (0.36:1 throw ratio) helps eliminate shadows on the screen along with projected light in the presenter's eyes created by traditional front projection systems
- Comprehensive input/output panel, including dual HDMI, VGA and a microphone input
- ECO Mode™ technology helps extend lamp life and lowers power consumption
- Horizontal & Vertical Keystone adjustment or Cornerstone Correction ensures the image will fill the screen every time
- Remote monitoring and control of projector over network saves IT employee time and reduces costs related to projector operation
- Optional interactive system (dual pens) allows for annotation and collaboration on a whiteboard locally or via web meetings
Package Contents:
- 3600-lumen Ultra Short Throw Projector
- NP04WK1 Wall Mount
- Remote Control
- Batteries
- RGB Cable
- User's Manual
- Product Registration Card
Features
Package Contents:
China
- 3600-lumen Ultra Short Throw Projector
- NP04WK1 Wall Mount
- Remote Control
- Batteries
- RGB Cable
- User's Manual
- Product Registration Card
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 337 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 12.40 lb |
| Product Color | White |
| Height | 4.4" |
| Color Family | White |
| Width | 16.9" |
| Depth | 23.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Resolution | 1024 x 768 |
| Graphic Mode | XGA |
| General Information | |
| Brand Name | NEC Display |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharp-nec-displays.com/ |
| Marketing Information | NEC's UM361X-WK includes the 3600-lumen UM361X ultra short throw projector and NP04WK1 wall mount kit. This model delivers an extremely short throw distance for education and corporate applications. A complete interactive projector solution can be created using the optional NP03Wi interactive system (dual pens) with auto calibration. With its ability to be mounted to the wall directly above the screen on which it projects, this model helps eliminate the shadows and glare typically found with standard projection systems. The UM361X projector includes a powerful 20W speaker, closed captioning and RJ-45 for remote management over a network, and its input panel includes dual HDMI, VGA and a microphone input to amplify the presenter's voice. Ultra short throw lens (0.36:1 throw ratio) helps eliminate shadows on the screen along with projected light in the presenter's eyes created by traditional front projection systems Comprehensive input/output panel, including dual HDMI, VGA and a microphone input ECO Mode™ technology helps extend lamp life and lowers power consumption Horizontal & Vertical Keystone adjustment or Cornerstone Correction ensures the image will fill the screen every time Remote monitoring and control of projector over network saves IT employee time and reduces costs related to projector operation Optional interactive system (dual pens) allows for annotation and collaboration on a whiteboard locally or via web meetings |
| Product Type | LCD Projector |
| Product Name | New 3600-Lumen Ultra Short Throw Projector with Wall Mount |
| Manufacturer | Sharp |
| Manufacturer Part Number | NP-UM361X-WK |
| Product Model | NP-UM361X |
| Technical Information | |
| Projection Method |
|
| Interactive | Yes |
| Platform Supported |
|
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 3600 lm |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Projection Lens | |
| Maximum Focal Length | 4.78 mm |
| Maximum Diagonal Image Size | 116.60" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 720p |
| Lamp | |
| Lamp Type | AC |
| Lamp Power | 255 W |
| Economy Mode Lamp Life | 6000 Hour |
| Normal Mode Lamp Life | 3800 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Nec Np-um361x Lcd Projector - 720p - Hdtv - Front, Rear, Ceiling - Interactive - Ac - 255 W - 3800 Hour - 6000 Hour - 1024 X 768 - Xga - 4000:1 - 3600 Lm - Hdmi - Usb - 337 W - 2 Year (np-um361x-wk)