NEC
NEC Display V652 65" Full HD LED LCD Monitor - 16:9 (V652)
- SKU:
- 18198136
- MPN:
- v652
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $368.42 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
NEC's 65" V652 commercial-grade large-screen LCD display utilizes LED-backlighting to reduce the product's depth and power consumption when compared to its predecessor. The V652 also features built-in 10W speakers and an Open Pluggable Specification (OPS)-compliant expansion slot. This future-proofs the display and allows for the seamless integration of a computer or other NEC/third-party component. Because video, RS-232 control and power are passed internally from the display to the accessory, additional cabling is not required, thereby simplifying installations. The V652's full high-definition panel is capable of displaying brilliant imagery and capturing the audience's attention, making it ideal for use in applications that require extended use, including retail stores, restaurants, indoor venues, training facilities and corporate boardrooms.
Package Contents:
- 65" High-Performance LED Backlit Commercial-Grade Display w/ Integrated Speakers
- Power Cord
- VGA Cable (Mini 15-pin D-sub)
- Wireless Remote Control
- Batteries
- Main Switch Cover
- CD-ROM (user manual)
- Clamp
- Screws
Features
- 65" High-Performance LED Backlit Commercial-Grade Display w/ Integrated Speakers
- Power Cord
- VGA Cable (Mini 15-pin D-sub)
- Wireless Remote Control
- Batteries
- Main Switch Cover
- CD-ROM (user manual)
- Clamp
- Screws
Platform Supported:
PC
Mac
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 185 W |
| Standby Power Consumption | 2 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 114.40 lb |
| Height with Stand | 37.20" |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Depth with Stand | 20.20" |
| Height | 35.8" |
| Width with Stand | 60.60" |
| Width | 60.6" |
| Weight with Stand (Approximate) | 125.90 lb |
| Depth | 3.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| Composite Video | Yes |
| S-Video | Yes |
| Video | |
| Brightness | 320 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | NEC Display |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharp-nec-displays.com/ |
| Marketing Information | NEC's 65" V652 commercial-grade large-screen LCD display utilizes LED-backlighting to reduce the product's depth and power consumption when compared to its predecessor. The V652 also features built-in 10W speakers and an Open Pluggable Specification (OPS)-compliant expansion slot. This future-proofs the display and allows for the seamless integration of a computer or other NEC/third-party component. Because video, RS-232 control and power are passed internally from the display to the accessory, additional cabling is not required, thereby simplifying installations. The V652's full high-definition panel is capable of displaying brilliant imagery and capturing the audience's attention, making it ideal for use in applications that require extended use, including retail stores, restaurants, indoor venues, training facilities and corporate boardrooms. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 65" High-Performance LED Backlit Commercial-Grade Display w/ Integrated Speakers |
| Manufacturer | Sharp |
| Manufacturer Part Number | V652 |
| Product Model | V652 |
| Technical Information | |
| Display Orientation | Landscape/Portrait |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Response Time | 8 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Horizontal Frequency | 91.10 kHz |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 65" |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
Warranty Information