APC
Netshelter AR7600 42U 48U Rack Baying Trim Kit Black
- SKU:
- 21154564
- MPN:
- ar7600
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 02:39:43 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 02:39:43 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:
Baying Trim Kit Includes:
- Installation Guide
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=760168&lang=en-us
Free of Substances of Very High Concern above the threshold
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=760168&lang=en-us
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR7600_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR7600KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008
United States
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=760168&lang=en-us
Certifications & Standards:
Free of Substances of Very High Concern above the threshold
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=760168&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Package Contents:
Baying Trim Kit Includes:
- Installation Guide
Additional Information:
Tool-less mounting
- Standard Warranty: 2 Year Repair/Replace
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR7600_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR7600KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008
For Country/Region:
United States
Compatibility:
APC NetShelter SX 42U/48U Enclosures
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 84.49" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.75" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Depth | 0.63" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Mounting accessory that installs without tools and fills the gap between enclosures bayed together on 24-in (609 mm) centers. |
| Product Type | Rack Mount |
| Product Name | Baying Trim Kit |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR7600 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Netshelter AR7600 42U 48U Rack Baying Trim Kit Black
$60.20