APC
APC 600mm/750mm Stabilizer Plate AR7700
- SKU:
- 18128741
- MPN:
- ar7700
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 11:39:28 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $139.44 each 139.44 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 11:39:28 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents: 600mm/750mm Stabilizer Plate Includes:
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512008_EN
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=760174&lang=en-us
Free of Substances of Very High Concern above the threshold
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=760174&lang=en-us
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
600mm/750mm Stabilizer Plate Includes:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR7700_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR7700KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN
United States
Thailand
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512008_EN
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=760174&lang=en-us
Certifications & Standards:
Free of Substances of Very High Concern above the threshold
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=760174&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Package Contents:
600mm/750mm Stabilizer Plate Includes:
- Installation Guide
- Mounting Hardware
Additional Information:
- Bolts to the floor
- Powder coat paint finish
- Stabilizes enclosure
- Stabilization plates to prevent tip-over in stand-alone rack applications
- Standard Warranty: 2 Year Repair/Replace
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR7700_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR7700KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN
For Country/Region:
United States
Compatibility:
APC NetShelter SX Rack Enclosure
Country of Origin:
Thailand
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 9.94 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 2.95" |
| Color Family | Black |
| Width | 13.82" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Depth | 8.15" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 2 years repair or replace |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | It is a Stabilizer Plate designed for use with NetShelter SX 600mm and 750mm wide enclosures to prevent tip-over in stand-alone rack applications. It includes a front stabilizing plate, installation guide, and mounting hardware. It comes with a 2-year repair or replace warranty. |
| Product Type | Mounting Adapter |
| Product Name | 600mm/750mm Stabilizer Plate |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR7700 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC 600mm/750mm Stabilizer Plate AR7700
$144.00