Newer Technologies
Newer Tech Nwtu3s3hd Voyager S3 Usb3 Super Speed Drive Dock
- SKU:
- 18556926
- MPN:
- nwtu3s3hd
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Easiest Way To Access Data From ANY 2.5" or 3.5" Serial ATA (SATA) Drive Up To 4.0TB!
Boot and Swap drives at will!
Whether you're on a data recovery mission or just want to check the contents of an older swapped out drive, the NewerTech Voyager is the easiest, most convenient way to access data from any Serial ATA (SATA) drive.
Just insert any standard 2.5" or 3.5" SATA drive into the compact docking base and plug and play into any Mac® or PC for the fastest data transfer performance. Then, start reading and/or writing data to the docked drive. There's nothing else to install or configure!
Features
Platform Supported:
PC
Mac
Compatibility:
2.5" and 3.5" SATA 6Gb/s, 3Gb/s & 1.5Gb/s Drives and SSD Drives up to 4.0TB
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Cooling Fan | No |
| Form Factor | External |
| Weight (Approximate) | 1.35 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 2.7" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 3.7" |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 |
| General Information | |
| Brand Name | OWC |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Marketing Information | The Easiest Way To Access Data From ANY 2.5" or 3.5" Serial ATA (SATA) Drive Up To 4.0TB! Boot and Swap drives at will! Whether you're on a data recovery mission or just want to check the contents of an older swapped out drive, the NewerTech Voyager is the easiest, most convenient way to access data from any Serial ATA (SATA) drive. Just insert any standard 2.5" or 3.5" SATA drive into the compact docking base and plug and play into any Mac® or PC for the fastest data transfer performance. Then, start reading and/or writing data to the docked drive. There's nothing else to install or configure! |
| Product Type | Drive Dock |
| Product Name | Newer Technology Voyager S3 SATA Hard Drive Docking Solution |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | NWTU3S3HD |
| Product Line | Voyager S3 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Newer Tech Nwtu3s3hd Voyager S3 Usb3 Super Speed Drive Dock