Omnitron Electronics
Omnitron Electronics 8000N-0 Iconverter Nmm2 Snmp And Telnetcpnt Snmp Network Management Module Rj45
- SKU:
- 18945412
- MPN:
- 8000n-0
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The iConverter NMM2 provides comprehensive remote monitoring, configuration and alarm notification functions for all iConverter managed media converters and Network Interface Devices (NIDs). Installed in any slot of an iConverter chassis, the NMM2 manages all other modules and power supplies installed in the chassis through a high-speed management backplane. Additionally, all remote NIDs linked to the managed iConverter chassis may be managed by the installed NMM2 through a secure IP-less management channel.
Features
Additional Information:
United States
- Provides real-time management, trap notification and remote configuration
- Password protected to prevent unauthorized access
- Utilizes IEEE 802.3ah OAM extensions and Omnitron's Secure OAM for IP-Less management
Compatibility:
- Omnitron 19-Module Chassis
- Omnitron 5-Module Chassis
- Omnitron 2-Module Chassis
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Weight (Approximate) | 0.50 lb |
| Height | 2.8" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 4.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 2 |
| Connector Type | RJ-45 |
| Interfaces/Ports Details |
|
| General Information | |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Marketing Information | The iConverter NMM2 provides comprehensive remote monitoring, configuration and alarm notification functions for all iConverter managed media converters and Network Interface Devices (NIDs). Installed in any slot of an iConverter chassis, the NMM2 manages all other modules and power supplies installed in the chassis through a high-speed management backplane. Additionally, all remote NIDs linked to the managed iConverter chassis may be managed by the installed NMM2 through a secure IP-less management channel. |
| Product Type | Management Module |
| Product Name | iConverter NMM2 Network Management Module |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Manufacturer Part Number | 8000N-0 |
| Product Model | NMM2 |
| Product Line | iConverter |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Network Management |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Omnitron Electronics 8000N-0 Iconverter Nmm2 Snmp And Telnetcpnt Snmp Network Management Module Rj45