Omnitron Electronics
Omnitron Electronics 8200-2 19 Module Chassis Iconverter 2xperp Ac 60w Power Supply Ethernet 2u
- SKU:
- 20581368
- MPN:
- 8200-2
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 2U (3.5 inch) high iConverter 19-Module Chassis has triple-redundant power supplies and can be mounted in a 19-inch or 23-inch rack. It is designed for Enterprise Local Area Network (LAN) and Metropolitan Area Network (MAN) applications where fault tolerance and a high-density rack footprint are essential.Features
Certifications & Standards:
United States
- UL
- CE
- FCC Class A
- NEBS Level 3
Additional Information:
2 x 60W AC Power Supplies
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 18.50 lb |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 14" |
| General Information | |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Marketing Information | The 2U (3.5 inch) high iConverter 19-Module Chassis has triple-redundant power supplies and can be mounted in a 19-inch or 23-inch rack. It is designed for Enterprise Local Area Network (LAN) and Metropolitan Area Network (MAN) applications where fault tolerance and a high-density rack footprint are essential. |
| Product Type | Media Converter Chassis |
| Product Name | iConverter 19-Module Chassis |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Manufacturer Part Number | 8200-2 |
| Product Line | iConverter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Omnitron Electronics 8200-2 19 Module Chassis Iconverter 2xperp Ac 60w Power Supply Ethernet 2u