Omnitron Electronics
Omnitron Electronics 8506N-0-A Iconv Gxan 1000bt To 1000bsx Perp Lc/mm 850nm/220m Stdaln Tt Ac
- SKU:
- 19986259
- MPN:
- 8506n-0-a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The iConverter Gx AN Media Converter is a managed media converter that provides 1000BASE-T UTP to 1000BASE-X fiber conversion between Gigabit networking devices.
The UTP port supports auto-negotiation or forced negotiation of duplex modes and pause capability while the fiber port supports both manual or auto-negotiation.
The iConverter Gx AN features user-selectable link fault detection modes, including Link Propagate, Link Segment and Remote Fault Detection. These Link Modes provide rapid fault detection and isolation by monitoring the state of the cabling hardware, and operate independently of the network management.
Package Contents:
- iConverter Gx AN Media Converter
- External US AC Power Supply
Features
Package Contents:
Yes
United States
- iConverter Gx AN LC Multimode 550m Standalone US AC Powered
- US Power Supply - 120Volt / 60Hz
- User Manual
Certifications & Standards:
- EIA/TIA 568A/B
- UL
- CE
- FCC Class A
- IEEE 802.3ab 1000BASE-T
- IEEE 802.3z 1000BASE-X
Additional Information:
Input Voltage:
- 8-15VDC via 2.5mm barrel (0.3A @ 9VDC)
- 100-120VAC/60Hz (0.04A @ 120VAC)
Environmentally Friendly:
Yes
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Height | 1" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 4.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Number of LC Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Ports | 2 |
| USB | No |
| DVI | No |
| Digital Audio | No |
| Digital Audio/Video | No |
| Management Port | No |
| Parallel Port | No |
| LC Port Type | Duplex |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Marketing Information | The iConverter Gx AN Media Converter is a manageable media converter that provides 1000BASE-T UTP to 1000BASE-X fiber conversion between Gigabit networking devices. The UTP port supports auto-negotiation or forced negotiation of duplex modes and pause capability while the fiber port supports both manual or auto-negotiation. SFP models support Small Form Pluggable (SFP) transceivers with Optical Statistics for standard or CWDM applications Fixed-fiber connectors available for multimode and single-mode dual fiber and single-mode single-fiber UTP auto or forced negotitaion of duplex modes and pause capabilities Fiber port supports auto or manual negotiation User-selectable link fault detection modes facilitate quick fault detection, isolation and reporting Management of the plug-in module is available with the addition of a management module to the chassis SNMP management via NetOutlook" provides module information, remote parameter configuration and trap notification Plug-in modules are hot-swappable in 19-Module, 5-Module, 2-Module or 1-Module chassis LED displays for immediate visual status of each port Lifetime Warranty and free 24/7 Technical Support |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Product Name | iConverter Gx AN LC Multimode 550m Standalone US AC Powered |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Manufacturer Part Number | 8506N-0-A |
| Product Model | 8506N-0-x |
| Product Series | Gx AN |
| Product Line | iConverter |
| Media & Performance | |
| Maximum Distance Supported | 0.55 km |
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 850 nm |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Omnitron Electronics 8506N-0-A Iconv Gxan 1000bt To 1000bsx Perp Lc/mm 850nm/220m Stdaln Tt Ac