Omnitron Electronics
Omnitron Electronics 8702-0-D Iconverter 1x T1/e1 Rj45/rj48 Perp Copper Fiber Sc Mm 1310nm 5km Us Ac
- SKU:
- 19965392
- MPN:
- 8702-0-d
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The iConverter T1/E1 media converter provides standard T1 (1.544Mbps) or E1 (2.048Mbps) copper-to-fiber conversion and can be used to extend the demarcation point between service provider and networking equipment. T1/E1 media converters operate in pairs, extending distances over fiber, which improves noise immunity, quality of service, intrusion protection and network security.Designed as a transparent repeater, the iConverter T1/E1 supports standard T1, E1 and Primary Rate Interface (PRI), voice or data. The converter also supports AMI, B8ZS and HDB3 line codes. DIP-switches provide easy configuration of T1/E1 line codes and line build-out.
The iConverter T1/E1 is available as a compact, unmanaged standalone unit with an RJ48 interface or as a chassis managed plug-in module with RJ48 or coax interface.
Package Contents:
- iConverter T1/E1 SC Multimode 5km Standalone US AC Powered
- US Power Supply - 120Volt / 60Hz
- User Manual
Features
Package Contents:
Compliance: UL, CE, FCC Class A
Yes
United States
- iConverter T1/E1 SC Multimode 5km Standalone US AC Powered
- US Power Supply - 120Volt / 60Hz
- User Manual
Certifications & Standards:
Compliance: UL, CE, FCC Class A
Environmentally Friendly:
Yes
Country of Origin:
United States
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Height | 1" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 4.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| SC Port Type | Duplex |
| Total Number of Ports | 2 |
| Number of SC Ports | 1 |
| Number of RJ-48 Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Marketing Information | The iConverter T1/E1 media converter provides standard T1 (1.544Mbps) or E1 (2.048Mbps) copper-to-fiber conversion and can be used to extend the demarcation point between service provider and networking equipment. T1/E1 media converters operate in pairs, extending distances over fiber, which improves noise immunity, quality of service, intrusion protection and network security. Designed as a transparent repeater, the iConverter T1/E1 supports standard T1, E1 and Primary Rate Interface (PRI), voice or data. The converter also supports AMI, B8ZS and HDB3 line codes. DIP-switches provide easy configuration of T1/E1 line codes and line build-out. The iConverter T1/E1 is available as a compact, unmanaged standalone unit with an RJ48 interface or as a chassis managed plug-in module with RJ48 or coax interface. |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Product Name | iConverter T1/E1 SC Multimode 5km Standalone US AC Powered |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Manufacturer Part Number | 8702-0-D |
| Product Model | 8702-0-x |
| Product Series | T1/E1 |
| Product Line | iConverter |
| Media & Performance | |
| Maximum Distance Supported | 5.01 km |
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Network & Communication | |
| Carrier Supported | T-carrier/E-carrier |
| Network Technology | T1/E1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Omnitron Electronics 8702-0-D Iconverter 1x T1/e1 Rj45/rj48 Perp Copper Fiber Sc Mm 1310nm 5km Us Ac