Omnitron Electronics
Omnitron Electronics 8926N-0 Iconvert Gx/tm2 10/100/1000t Tocpnt 1000lx/lc/mm/850nm/220m Module Mgmt
- SKU:
- 19963740
- MPN:
- 8926n-0
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The iConverter 8926N-0 Media Converter Interface Device conforms to the Ethernet in the First Mile (EFM) fiber standards to support Fiber-to-the-X Metropolitan and Enterprise LAN networks. conforms to the Ethernet in the First Mile (EFM) fiber standards to support Fiber-to-the-X Metropolitan and Enterprise LAN networks. iConverter 8926N-0 Media Converter Interface Device provides intelligent, securely managed service demarcation at the customer premises, offering Quality of Service and enhanced Bandwidth Control (rate-limiting) capabilities.
Package Contents:
- iConverter 8926N-0 Media Converter Interface Device
- mini DIN-6 male to DB-9 female Adapter
Features
Package Contents:
United States
- iConverter 8926N-0 Media Converter Interface Device
- mini DIN-6 male to DB-9 female Adapter
Additional Information:
- Standard Temperature Range Model
- Wavelength : 850 nm
Features:
- Bandwidth control (rate limiting) with 64Kb increments
- Port MIB statistics and optical performance statistics to support Service Level Agreements
- Port Access Control for enhanced security
- Layer 2 Control Protocol (L2CP) Policy Control
- MEF 9 and 14 Certified Compliant
- NEBS Level 3 Compliant
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Height | 2.8" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 4.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Number of LC Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Ports | 2 |
| Number of Serial Ports | 1 |
| LC Port Type | Duplex |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Marketing Information | The iConverter 8926N-0 Media Converter Interface Device conforms to the Ethernet in the First Mile (EFM) fiber standards to support Fiber-to-the-X Metropolitan and Enterprise LAN networks. conforms to the Ethernet in the First Mile (EFM) fiber standards to support Fiber-to-the-X Metropolitan and Enterprise LAN networks. iConverter 8926N-0 Media Converter Interface Device provides intelligent, securely managed service demarcation at the customer premises, offering Quality of Service and enhanced Bandwidth Control (rate-limiting) capabilities. |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Product Name | iConverter 8926N-0 Media Converter Interface Device |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Manufacturer Part Number | 8926N-0 |
| Product Model | 8926N-0 |
| Product Line | iConverter |
| Media & Performance | |
| Maximum Distance Supported | 0.55 km |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification |
|
| Network & Communication | |
| Network Technology |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Omnitron Electronics 8926N-0 Iconvert Gx/tm2 10/100/1000t Tocpnt 1000lx/lc/mm/850nm/220m Module Mgmt