Omnitron Electronics
Omnitron Systems OmniConverter 10GPoE+/Sx PoE+, 2xSFP/SFP+, 8xRJ-45, 1xDC Powered Wide Temp (9581-0-28-9w)
- SKU:
- 21452048
- MPN:
- 9581-0-28-9w
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/05/2026 12:25:56 PM PST
- Stock Update:
- 04/05/2026 12:25:56 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
"The OmniConverter 10GPoE+/Sx is a compact unmanaged PoE and PoE+ Ethernet switch that feature two 1/10G uplink ports eight 10/100/1000 RJ-45 copper Power Sourcing Power-over-Ethernet user ports.The OmniConverter 10GPoE+/Sx is a Layer 2 Ethernet switch that forwards frames to any port based on their MAC address.
All models support Directed Switch mode, which directs multicast traffic (such as video) only to the appropriate uplink port, preventing multicast traffic from flooding other network ports.
The switches support daisy-chain configurations and redundant uplinks for critical applications that require protection and sub 50ms restoration in the event of an uplink failure.
The switches support Dual Device mode that enables the 10GPoE+/Sx to operate as two independent and isolated Ethernet switches. In Dual Device mode, the 10GPoE+/Sx provides separate and independent data traffic paths between each uplink port and a group of user ports.
The 10GPoE+/Sx modes of operation can be configured using easily accessible DIP-switches. Each DIP-switch function is labeled on the side of the OmniConverter for ease of identification and use.
The OmniConverter switches are available with Small Form Pluggable (SFP) transceiver receptacle ports. The SFP ports support 10/100/1000BASE-T, 1000BASE-T and 10GBASE-T copper transceivers. They also support 1G and 10G multimode or single-mode fiber, dual or single-fiber and standard or CWDM wavelengths.
The 10GPoE+/Sx automatically negotiate and deliver the power level required by a Powered Device (PD) partner. The 10GPoE+/Sx can deliver up to 30 Watts of power per user port.
The switches features a Remote PoE Power Reset that can be configured with a DIP-switch. This feature enables the user to remotely power-cycle and reset each PD increasing network reliability, up time and save manpower time and expense by automating the recovery of remote PD equipment.
All models can be wall mounted, rack mounted using a shelf or DIN-rail mounted using DIN-rail mounting clips. They are available with an external 100 to 240V AC power adapter or with a DC terminal connector.
Package Contents:
- OmniConverter 10GPoE+/Sx PoE+, 2xSFP/SFP+, 8xRJ-45, 1xDC Powered Wide Temp
- User Manual
Features
Package Contents:
EMI: CISPR 32, FCC 47 Part 15 Subpart B Class A
EMS:
Operating Temperature Range: -40 to +60 deg C
Yes
United States
- OmniConverter 10GPoE+/Sx PoE+, 2xSFP/SFP+, 8xRJ-45, 1xDC Powered Wide Temp
- User Manual
Certifications & Standards:
- IEEE 802.3,
- IEEE 802.3ae
- IEEE 802.3af,
- IEEE 802.3at,
- UL 60950-1, UL-62368-1,
- IEC 62368:2014 /A11:2017,
- IEC 60950-1:2005+A1:2009,
- EN 60950-1:2006+A11:2009+A1:2010+A12:2011 +A2:2013,
- CAN/CSA C22.2 No. 60950-1,
- CAN/CSA C22.2 No. 62368-1-14,
- CE Mark
EMI: CISPR 32, FCC 47 Part 15 Subpart B Class A
EMS:
- IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 4 kV; Air: 8 kV,
- IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 3 V/m,
- IEC 61000-4-4 EFT: Power: 1 kV; Signal:0.5 kV,
- IEC 61000-4-5 Surge: Power: 1 kV; Signal: 1 kV,
- IEC 61000-4-6 CS: Signal: 3 V,
- IEC 61000-4-8 ( Magnetic Field),
- IEC 61000-4-11
Additional Information:
Operating Temperature Range: -40 to +60 deg C
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
United States
Specs
| Management & Protocols | |
| Manageable | No |
| Power Description | |
| Plug/Connector Type | Terminal Block (2 Wire) |
| Power Source | DC |
| PoE Budget | 30 W |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 1.70 lb |
| Height | 1.5" |
| Width | 6.3" |
| Depth | 5.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Uplink Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Total Number of Network Ports | 10 |
| Modular | Yes |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Marketing Information | "The OmniConverter 10GPoE+/Sx is a compact unmanaged PoE and PoE+ Ethernet switch that feature two 1/10G uplink ports eight 10/100/1000 RJ-45 copper Power Sourcing Power-over-Ethernet user ports. The OmniConverter 10GPoE+/Sx is a Layer 2 Ethernet switch that forwards frames to any port based on their MAC address. All models support Directed Switch mode, which directs multicast traffic (such as video) only to the appropriate uplink port, preventing multicast traffic from flooding other network ports. The switches support daisy-chain configurations and redundant uplinks for critical applications that require protection and sub 50ms restoration in the event of an uplink failure. The switches support Dual Device mode that enables the 10GPoE+/Sx to operate as two independent and isolated Ethernet switches. In Dual Device mode, the 10GPoE+/Sx provides separate and independent data traffic paths between each uplink port and a group of user ports. The 10GPoE+/Sx modes of operation can be configured using easily accessible DIP-switches. Each DIP-switch function is labeled on the side of the OmniConverter for ease of identification and use. The OmniConverter switches are available with Small Form Pluggable (SFP) transceiver receptacle ports. The SFP ports support 10/100/1000BASE-T, 1000BASE-T and 10GBASE-T copper transceivers. They also support 1G and 10G multimode or single-mode fiber, dual or single-fiber and standard or CWDM wavelengths. The 10GPoE+/Sx automatically negotiate and deliver the power level required by a Powered Device (PD) partner. The 10GPoE+/Sx can deliver up to 30 Watts of power per user port. The switches features a Remote PoE Power Reset that can be configured with a DIP-switch. This feature enables the user to remotely power-cycle and reset each PD increasing network reliability, up time and save manpower time and expense by automating the recovery of remote PD equipment. All models can be wall mounted, rack mounted using a shelf or DIN-rail mounted using DIN-rail mounting clips. They are available with an external 100 to 240V AC power adapter or with a DC terminal connector. |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Name | OmniConverter 10GPoE+/Sx PoE+, 2xSFP/SFP+, 8xRJ-45, 1xDC Powered Wide Temp |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Manufacturer Part Number | 9581-0-28-9W |
| Product Model | 9581-0-28-9W |
| Product Series | 10GPoE+/Sx |
| Product Line | OmniConverter |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology |
|
| Media Type Supported |
|
| Network Technology |
|
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Omnitron Systems OmniConverter 10GPoE+/Sx PoE+, 2xSFP/SFP+, 8xRJ-45, 1xDC Powered Wide Temp (9581-0-28-9w)
$1,426.58