Opticon
Opticon OPN2001-00 Companion Scanner 1d Laser Usb Batch
- SKU:
- 18359542
- MPN:
- opn2001-00
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/22/2024 09:50:45 AM PST
- Stock Update:
- 10/22/2024 09:50:45 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The OPN2001, part of the OPN2000 series is a pocket memory scanner, enabling convenient barcode data collection. This device enables storage and removal of barcode scans. The collected barcodes can be transmitted by a USB cable.
Package Contents:
- OPN2001 Handheld Bar Code Reader
- USB Cable
- Neck Strap
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- OPN2001 Handheld Bar Code Reader
- USB Cable
- Neck Strap
Additional Information:
USB Cable separate
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Handheld |
| Weight (Approximate) | 1 oz |
| Height | 2.4" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 0.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | Opticon |
| Manufacturer Website Address | http://www.opticon.com |
| Marketing Information | The OPN2001, part of the OPN2000 series is a pocket memory scanner, enabling convenient barcode data collection. This device enables storage and removal of barcode scans. The collected barcodes can be transmitted by a USB cable. |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Name | OPN2001 Handheld Bar Code Reader |
| Manufacturer | Opticon Sensors Europe |
| Manufacturer Part Number | OPN2001-00 |
| Product Model | OPN2001 |
| Product Series | OPN2000 |
| Technical Information | |
| Cable Type Included | USB |
| Depth of Field | <ul><li>2.36" - 22.44"@39mil</li><li>1.57" - 14.17"@20mil</li><li>1.57" - 8.66"@10mil</li><li>1.57" - 4.72"@6mil</li><li>1.97" - 3.94"@5mil - at PCS 0.9 UPC</li></ul> |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:</b></p><ul><li>JAN/UPC/EAN incl. add on</li><li>Codabar/NW-7</li><li>Code 11</li><li>Code 39</li><li>Code 93</li><li>Code 128</li><li>GS1-128 (EAN-128)</li><li>GS1 DataBar (RSS)</li><li>IATA</li><li>Industrial 2of5</li><li>Interleaved 2of5</li><li>ISBN-ISSN</li><li>Matrix 2of5</li><li>MSI/Plessey</li><li>S-Code</li><li>Telepen</li><li>Tri-Optic</li><li>UK/Plessey</li></ul><p><b>Postal Code:</b></p><ul><li>Chinese Post</li><li>Korean Postal Authority code</li></ul> |
| Light Source | Laser |
| Scan Rate | 100 scan/s |
| Scanning Capability | 1D |
| Connectivity Technology | Cable |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Opticon OPN2001-00 Companion Scanner 1d Laser Usb Batch