Optimus
Optimus H-4430 14-inch 400-watt/900-watt Oscillating Parabolic Radiant Heater With Timer
- SKU:
- 18265441
- MPN:
- h-4430
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/30/2024 08:12:28 PM PST
- Stock Update:
- 10/30/2024 08:12:28 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
&bullPackage Contents:
- 14" Oscil Dish Heater
- Remote Control
Features
Package Contents:
- 14" Oscil Dish Heater
- Remote Control
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Electric |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Optimus |
| Manufacturer Website Address | http://www.optimusent.com |
| Product Type | Convection Heater |
| Product Name | 14" Oscil Dish Heater with Remote Control |
| Manufacturer | Optimus Enterprise, Inc |
| Manufacturer Part Number | H-4430 |
| Product Model | H-4430 |
| Technical Information | |
| Minimum Heat Power | 450 W |
| Overheat Protection | Yes |
| Features |
|
| Maximum Heat Power | 900 W |
| Adjustable Thermostat | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Optimus H-4430 14-inch 400-watt/900-watt Oscillating Parabolic Radiant Heater With Timer