Optimus
Optimus H-5230 Space Heater Electric - Tower (h5230)
- SKU:
- 18048603
- MPN:
- h-5230
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/17/2024 09:49:08 AM PST
- Stock Update:
- 12/17/2024 09:49:08 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Instant, sun-like warmth radiant heat sourceFeatures
Additional Information:
- Heats up to 538 sq. ft.
- Cool-touch housing
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Electric |
| Input Current | 12.50 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Height | 25.9" |
| Width | 9.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Optimus |
| Manufacturer Website Address | http://www.optimusent.com |
| Product Type | Convection Heater |
| Product Name | H-5230 Space Heater |
| Manufacturer | Optimus Enterprise, Inc |
| Manufacturer Part Number | H-5230 |
| Product Model | H-5230 |
| Technical Information | |
| Minimum Heat Power | 750 W |
| Number of Heat Settings | 2 |
| Features |
|
| Maximum Heat Power | 1500 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Optimus H-5230 Space Heater Electric - Tower (h5230)