Accele Electronics
Optix Surface Mount Color Camera With Parking Assist Lines (rvc910)
- SKU:
- 18046691
- MPN:
- rvc910
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/20/2023 10:18:01 AM PST
- Stock Update:
- 10/20/2023 10:18:01 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Surface Mount Camera-by-Accele B00ESYFC0W- vehicle-backup-cameras
- Item Weight: ?8 ounces
- Package Dimensions: ?10 x 7 x 5 inches
Accelevision RVC910 Color micro Surface Mount reverse image back up camera
Features
Additional Information:
- 2.96mm lense
- Super small
- Scanning system: 2:1 interface
- Resolution 480 TV lines
- Mirrored image
- AGC: auto White balace: auto
- Electronic shutter: 1/60 - 1/10,000 second
- Current consumption: Max 100mA. Power supply 12V DC
- Lens f=2.96mm / F=2.0 120 degree view angle
- .3 Lux light sensitivity
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Surface-mountable |
| Product Color | Black |
| Height | 1.3" |
| Width | 1" |
| Depth | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Optix |
| Manufacturer Website Address | http://www.iatft.com |
| Product Type | Vehicle Camera |
| Product Name | Surface Mount Color Camera with Parking Assist Lines |
| Manufacturer | Accele |
| Manufacturer Part Number | RVC910 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Optix Surface Mount Color Camera With Parking Assist Lines (rvc910)