Optoma
Optoma 4K400x 3D DLP Projector - 16:9
- SKU:
- 20477734
- MPN:
- 4k400x
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/03/2026 11:52:13 PM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 11:52:13 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Bright, True 4K UHD projector for classrooms and meeting spaces
Future proof your classroom or office space with this high brightness True 4K UHD projector.
The 4K400x projects the finest of details in any environment even when total ambient light control is not possible.
This projector boasts dual HDMI ports, audio connections, USB to power 5V devices, 12V trigger and an RS232 to integrate into your existing control solution.
In addition, when needed, enjoy 1080p in 240Hz with 4.2ms input lag when connected to a PC.
Package Contents:
- 4K400x DLP Projector
- AC power cord
- Remote control
- 2x AAA batteries
- Basic user manual
Features
Package Contents:
- 4K400x DLP Projector
- AC power cord
- Remote control
- 2x AAA batteries
- Basic user manual
Application/Usage:
Class Room
Office
Presentation
Gaming
Home
Corporate
Business
Conference
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 305 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 8.77 lb |
| Height | 4.7" |
| Width | 12.4" |
| Depth | 10.6" |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Graphic Mode | 4K UHD |
| General Information | |
| Brand Name | Optoma |
| Manufacturer Website Address | http://www.optomausa.com |
| Marketing Information | Bright, True 4K UHD projector for classrooms and meeting spaces Future proof your classroom or office space with this high brightness True 4K UHD projector. The 4K400x projects the finest of details in any environment even when total ambient light control is not possible. This projector boasts dual HDMI ports, audio connections, USB to power 5V devices, 12V trigger and an RS232 to integrate into your existing control solution. In addition, when needed, enjoy 1080p in 240Hz with 4.2ms input lag when connected to a PC. |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Name | 4K400x DLP Projector |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | 4K400X |
| Product Model | 4K400x |
| Technical Information | |
| High Dynamic Range (HDR) Type |
|
| Projection Method | Front |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| 3D Type | 3D |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Projection Lens | |
| Minimum Projection Distance | 47.64" |
| Maximum Projection Distance | 32.48 ft |
| Maximum Focal Length | 17.42 mm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Optical Zoom | 1.1x |
| Minimum Focal Length | 15.84 mm |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 2160p |
| Lamp | |
| Lamp Type | Lamp |
| Lamp Power | 240 W |
| Economy Mode Lamp Life | 10000 Hour |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Speaker Included | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Optoma 4K400x 3D DLP Projector - 16:9