Optoma
Optoma 5652RK 65 Interactive Uhd Flat Panel. Collaborative Whiteboard W/ Google Classroom Inte
- SKU:
- 19295381
- MPN:
- 5652rk
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $289.47 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 02/22/2024 06:32:46 AM PST
- Stock Update:
- 02/22/2024 06:32:46 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Create. Connect. Inspire. Teacher led technology
Optoma's interactive displays are designed to fit the needs of teachers and students seamlessly. By listening to educators and gathering customer feedback, Optoma creates solutions that remove the challenging barriers facing teachers today. The result; intuitive user-friendly software to work in harmony with the way you educate - Create. Connect. Teach.
Creative sharing is easy with built-in annotation tools to help facilitate collaboration in the classroom. Designed for hybrid working - Creative Board provides smart collaboration and connectivity features for any classroom.
Work simultaneously. Multiple teams or individuals can work together from two separate locations in real-time.
Package Contents:
- Creative Touch 5-Series 65" Premium Interactive Flat Panel Display
- European standard power cord?3m?
- American standard power cord?3m?
- U.K standard power cord?3m?
- USB cable
- HDMI cable (3m)
- 2 x Writing Pens
- Remote control
- Battery
- Pen holder
- Quick start guide
Features
- Creative Touch 5-Series 65" Premium Interactive Flat Panel Display
- European standard power cord?3m?
- American standard power cord?3m?
- U.K standard power cord?3m?
- USB cable
- HDMI cable (3m)
- 2 x Writing Pens
- Remote control
- Battery
- Pen holder
- Quick start guide
Specs
| Power Description | |
| Standby Power Consumption | 288 mW |
| Input Voltage |
|
| Power Consumption | 295 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 83.89 lb |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Height | 35.3" |
| Width | 58.6" |
| Depth | 3.4" |
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Scan Format | 2160p |
| Tempered Glass | Yes |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Brightness | 400 Nit |
| Display Screen Type | LCD |
| Response Time | 6 ms |
| Contrast Ratio |
|
| Screen Mode | 4K UHD |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Optoma |
| Manufacturer Website Address | http://www.optomausa.com |
| Marketing Information | Create. Connect. Inspire. Teacher led technology Optoma's interactive displays are designed to fit the needs of teachers and students seamlessly. By listening to educators and gathering customer feedback, Optoma creates solutions that remove the challenging barriers facing teachers today. The result; intuitive user-friendly software to work in harmony with the way you educate - Create. Connect. Teach. Creative sharing is easy with built-in annotation tools to help facilitate collaboration in the classroom. Designed for hybrid working - Creative Board provides smart collaboration and connectivity features for any classroom. Work simultaneously. Multiple teams or individuals can work together from two separate locations in real-time. |
| Product Type | Collaboration Display |
| Product Name | Creative Touch 5-Series 65" Premium Interactive Flat Panel Display |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | 5652RK |
| Product Model | 5652RK |
| Product Series | 5 |
| Product Line | Creative Touch |
| Processor & Chipset | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Cortex A73 |
| Touchscreen Information | |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Number of Touch Points | 20 |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Audio Line Out | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| VGA | Yes |
| Serial | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Audio Line In | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 9.0 Pie |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| RMS Output Power | 40 W |
Warranty Information