Optoma
Optoma EH412STx 3D Short Throw DLP Projector - 16:9 - Portable - White
- SKU:
- 19296685
- MPN:
- eh412stx
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Optoma EH412STx Short Throw 1080p HDR Professional Projector | Super Bright 4,000 Lumens | Business Presentations, Classrooms, and Meeting Rooms | 15,000 Hour Lamp Life | Speaker Built in | Portable- SHORT THROW LENS: The EH412STx is designed to be closer to the wall than standard throw projectors. Experience a large 120" Image projected from 4.5 feet away. Allows for easier installation and a great choice for smaller spaces.
- HIGH BRIGHTNESS: Enjoy 4,000 Lumens of brightness in well-lit meeting rooms, conference rooms, training rooms, classrooms and more
- 4K HDR INPUT: Enjoy vibrant colors, brighter whites, deeper black levels and sharper images when paired with the latest 4K HDR video sources or 1080p HDR gaming content
- VIVID COLOR: 50,000:1 contrast and serge color profile support provide rich, accurate color, based on the primaries of the Rec. 709 HDTV specification when used with PCs, Macs, or any serge compatible source
- EXTENSIVE CONNECTIVITY OPTIONS: The EH412STx features an array of connectivity options including 2 x HDMI, RS232, and USB-A
- Product Dimensions: 12.4 x 9.6 x 4.5 inches
- Item Weight: 7.43 pounds
Beam bright, eye-catching content with the Full HD 1080p EH412x short-throw projector. Perfect for classroom and meeting room presentations, this projector is designed to be used at any time of day. The short throw lens can display an image as wide as 120 from just 4.5 feet away, making the EH412STx a great choice for smaller spaces. Additionally, it boasts easy connectivity with multiple inputs including HDMI and a built-in 10W speaker. You can even use the USB power to connect and power HDMI dongles such as Google Chromecast.
Features
Application/Usage:
Presentation
Meeting
Room
Class Room
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 285 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 7.43 lb |
| Product Color | White |
| Height | 4.3" |
| Width | 9.6" |
| Depth | 12.4" |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphic Mode | Full HD |
| General Information | |
| Brand Name | Optoma |
| Manufacturer Website Address | http://www.optomausa.com |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Name | EH412STx DLP Projector |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | EH412STX |
| Product Model | EH412STx |
| Technical Information | |
| Projection Method | Front |
| 3D Type | 3D |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Contrast Ratio | 22,000:1 |
| Projection Lens | |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.65 ft |
| Throw Type | Short Throw |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Mobile High Definition Link (MHL) | Yes |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 1080p |
| Lamp | |
| Lamp Power | 240 W |
| Economy Mode Lamp Life | 10000 Hour |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Speaker Included | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Optoma EH412STx 3D Short Throw DLP Projector - 16:9 - Portable - White