Optoma
Optoma EH412X 3D DLP Projector - 16:9 - Portable - White
- SKU:
- 19296679
- MPN:
- eh412x
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
High resolution, versatile and bright projector
Beam bright, eye-catching content with the Full HD 1080p EH412x projector. Perfect for classroom and meeting room presentations, this projector is designed to be used at any time of day.
Additionally, it boasts easy connectivity with multiple inputs including HDMI and a built-in 10W speaker. You can even use the USB power to connect and power HDMI dongles such as Google Chromecast.
Bright Full HD 1080p projector
4500 lumens for use any time of day
Easy connectivity
HDMI and USB Power
Clear, powerful audio
Built-in 10W speaker
Lightweight and portable
Perfect for classroom and meeting room presentations
Full HD 1080p
1080p resolution gives you sharp and detailed images from HD content without downscaling or compression; perfect for watching Blu-ray movies, HD broadcasting and playing video games.
Full 3D
Optoma projectors can display true 3D content from almost any 3D source, including 3D Blu-ray players, 3D broadcasting and the latest generation games consoles.
MHL
Turn your projector into a smart display by connecting your smartphone or tablet with a single cable using MHL; now you can view presentations and documents, stream videos and share photos on the big screen.
Integrated speaker
A powerful built-in speaker provides exceptional sound quality and an easy setup without the need for costly external speakers.
Eco+
Eco+ technology brings together high contrast, improved lamp life and energy saving features that are easy to use while reducing power consumption.
Energy saving
Using the specially designed lamp modes, you can reduce the power consumption by up to 70%. Each mode also has a positive effect on the lamp life, while lowering the total cost of ownership and reducing maintenance.
Quick resume
This feature allows the projector to be instantly powered on again, if it is accidentally switched off.
Auto power off
There may be instances when the projector is left running when not in use. To help save energy, the "auto power off" feature automatically turns off the projector after a set period of time if it is not being used
Eco AV mute
Stay in control of your presentation with Eco AV mute. Direct your audience's attention away from the screen by blanking the image when no longer needed. This also reduces the power consumption by up to 70%, further prolonging the life of your lamp.
Features
Presentation
Meeting
Room
Class Room
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 285 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 7.30 lb |
| Product Color | White |
| Height | 4.3" |
| Color Family | White |
| Width | 12.4" |
| Depth | 9.6" |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphic Mode | Full HD |
| General Information | |
| Brand Name | Optoma |
| Manufacturer Website Address | http://www.optomausa.com |
| Marketing Information | High resolution, versatile and bright projector Beam bright, eye-catching content with the Full HD 1080p EH412x projector. Perfect for classroom and meeting room presentations, this projector is designed to be used at any time of day. Additionally, it boasts easy connectivity with multiple inputs including HDMI and a built-in 10W speaker. You can even use the USB power to connect and power HDMI dongles such as Google Chromecast. Bright Full HD 1080p projector 4500 lumens for use any time of day Easy connectivity HDMI and USB Power Clear, powerful audio Built-in 10W speaker Lightweight and portable Perfect for classroom and meeting room presentations Full HD 1080p 1080p resolution gives you sharp and detailed images from HD content without downscaling or compression; perfect for watching Blu-ray movies, HD broadcasting and playing video games. Full 3D Optoma projectors can display true 3D content from almost any 3D source, including 3D Blu-ray players, 3D broadcasting and the latest generation games consoles. MHL Turn your projector into a smart display by connecting your smartphone or tablet with a single cable using MHL; now you can view presentations and documents, stream videos and share photos on the big screen. Integrated speaker A powerful built-in speaker provides exceptional sound quality and an easy setup without the need for costly external speakers. Eco+ Eco+ technology brings together high contrast, improved lamp life and energy saving features that are easy to use while reducing power consumption. Energy saving Using the specially designed lamp modes, you can reduce the power consumption by up to 70%. Each mode also has a positive effect on the lamp life, while lowering the total cost of ownership and reducing maintenance. Quick resume This feature allows the projector to be instantly powered on again, if it is accidentally switched off. Auto power off There may be instances when the projector is left running when not in use. To help save energy, the "auto power off" feature automatically turns off the projector after a set period of time if it is not being used Eco AV mute Stay in control of your presentation with Eco AV mute. Direct your audience's attention away from the screen by blanking the image when no longer needed. This also reduces the power consumption by up to 70%, further prolonging the life of your lamp. |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Name | EH412X DLP Projector |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | EH412X |
| Product Model | EH412X |
| Technical Information | |
| Projection Method | Front |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| 3D Type | 3D |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 4500 lm |
| Contrast Ratio | 22,000:1 |
| Throw Ratio | 1.12 to 1.47 |
| Projection Lens | |
| Minimum Projection Distance | 39.37" |
| Maximum Projection Distance | 24.61 ft |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.12 ft |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Mobile High Definition Link (MHL) | Yes |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 1080p |
| Lamp | |
| Lamp Power | 240 W |
| Economy Mode Lamp Life | 10000 Hour |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Speaker Included | Yes |
Warranty Information