Optoma
Optoma Hd26 3d Ready Dlp Projector - 1080p - Hdtv - 16:9 - F/2.5 - 2.67 - Ntsc, Pal, Secam - 1920 X 1080 - Full Hd - 25,000:1 - 3200 Lm - Hdmi - Usb - 262 W - 1 Year Warranty (hd26)
- SKU:
- 20064806
- MPN:
- hd26
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/13/2023 09:07:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/13/2023 09:07:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The all digital Optoma HD26 is the ideal projector for today's digital home theater. Equipped with high performance video processing, it delivers a stunning 3200 lumens bright image with a 25,000:1 contrast ratio, the Optoma HD26 generates fantastic quality, full HD 1080p video with magnificent detail and superb color reproduction.
Packed with advanced features, the Optoma HD26 will make your home theater shine with its HDMI connectivity, MHL compatibility, full 3D compatibility for seamless integration with your favorite Blu-ray 3D player, Xbox, PS3, PS4 and other gaming consoles, 3D VESA sync port for RF 3D compatibility, Dynamic black for enhanced black levels, 12V jack for motorized screen automation, back-lit remote, up to 6500 hours of lamp life and whisper quiet fan for maximum viewing enjoyment.
The Optoma HD26 has flexible brightness settings that allow customization for your viewing environment. In high bright mode the HD26 is optimized for viewing 3D content and 2D images in rooms with higher ambient light. The HD26 brightness can be adjusted to lower settings for use in dedicated home theaters and dimly lit rooms. When set at lower brightness lamp life is increased.
Package Contents:
- HD26 DLP Projector
- Lens Cap
- AC Power Cord
- Remote Control
- Batteries for Remote
- Multilingual CD-ROM
- User's Manual
- Quick Start Card
- Warranty Card
Features
- HD26 DLP Projector
- Lens Cap
- AC Power Cord
- Remote Control
- Batteries for Remote
- Multilingual CD-ROM
- User's Manual
- Quick Start Card
- Warranty Card
Application/Usage:
Home Theater
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 262 W |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
| Height | 4" |
| Width | 12.4" |
| Depth | 8.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Parts Warranty/Labor | 90 Day - Lamp |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphic Mode | Full HD |
| General Information | |
| Brand Name | Optoma |
| Manufacturer Website Address | http://www.optomausa.com |
| Marketing Information | The all digital Optoma HD26 is the ideal projector for today's digital home theater. Equipped with high performance video processing, it delivers a stunning 3200 lumens bright image with a 25,000:1 contrast ratio, the Optoma HD26 generates fantastic quality, full HD 1080p video with magnificent detail and superb color reproduction. Packed with advanced features, the Optoma HD26 will make your home theater shine with its HDMI connectivity, MHL compatibility, full 3D compatibility for seamless integration with your favorite Blu-ray 3D player, Xbox, PS3, PS4 and other gaming consoles, 3D VESA sync port for RF 3D compatibility, Dynamic black for enhanced black levels, 12V jack for motorized screen automation, back-lit remote, up to 6500 hours of lamp life and whisper quiet fan for maximum viewing enjoyment. The Optoma HD26 has flexible brightness settings that allow customization for your viewing environment. In high bright mode the HD26 is optimized for viewing 3D content and 2D images in rooms with higher ambient light. The HD26 brightness can be adjusted to lower settings for use in dedicated home theaters and dimly lit rooms. When set at lower brightness lamp life is increased. More from the Manufacturer |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Name | HD26 DLP Projector |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | HD26 |
| Product Model | HD26 |
| Technical Information | |
| Projection Method |
|
| 3D Type | 3D Ready |
| Platform Supported |
|
| Image | |
| Digital Zoom | 2x |
| Vertical Keystone Correction | -40°/+40° |
| Standard Mode Brightness | 3200 lm |
| Contrast Ratio | 25,000:1 |
| Maximum Horizontal Sync | 91.15 kHz |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors (10-bit) |
| Compatible Aspect Ratio | 4:3 |
| Throw Ratio | 1.48 to 1.62 |
| Projection Lens | |
| Minimum Projection Distance | 46.80" |
| Maximum Lens Aperture | f/2.67 |
| Maximum Projection Distance | 32.80 ft |
| Zoom Type |
|
| Maximum Diagonal Image Size | 25.42 ft |
| Optical Zoom | 1.1x |
| Minimum Lens Aperture | f/2.5 |
| Minimum Diagonal Image Size | 41.80" |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI Version | HDMI 1.4a |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Video | |
| Input Scan Format | 1080p |
| Video Signal Format |
|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 1080p |
| Lamp | |
| Lamp Power | 190 W |
| Economy Mode Lamp Life | 6000 Hour |
| Normal Mode Lamp Life | 5000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 1 |
| Speaker Output Power | 10 W |
| Speaker Output Mode | Mono |
Warranty Information