Optoma
Optoma UHD55 4k Uhd 3600l Lamp Projector Proj 1.21-1.59 Throw Ratio 1yr Warranty
- SKU:
- 20148761
- MPN:
- uhd55
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
- Full 4K, 8 million pixel display, perfect pixel alignment and great contrast
- Bright 3,600 lumens and stable output, achieves 1,200,000 : 1 Contrast
- Wide Colour Gamut Mode that achieves 95% DCI-P3 Coverage
- HDR 10 & HLG Supported for Brightest Whites, Deepest Darks, and Lifelike Colors
- Superb gaming experience with extremely low 4ms Input Lag for 240Hz at 1080P, 16.9ms for 60Hz at 4K UHD
- Auto detect and display Super Ultra Wide 21:9/32:9 screen for immersive panoramic view
- Smart Home with Optoma Marketplace, File Manager, Creative Cast App, and more
- Easy installation with 1.3x zoom, 4-corner adjustment, 2D keystone correction, and warping
Introducing Optoma UHD55 smart projector for home. To create a personal home theatre or to set up a home office/school environment, UHD55 is perfect any way. UHD55 delivers true 4K UHD resolution with the breathtaking images. With Wide Colour Gamut mode with 95% DCI-P3 coverage, UHD55 delivers authentic and lifelike colors, suitable for movies and games filled with brilliant colors or artsy hues that support HDR and HLG metadata.
UHD55 also comes with the upgraded Smart Home features including Optoma Marketplace, File Manager, Creative Cast, and connectivity with voice assistants, offering the comprehensive home entertainment experience. With the ability to implement 4-corner adjustment, 2D keystone correction, vertical lens shift, powered 1.3x zoom, and warping at 3*3 matrix, UHD55 is perfectly easy to install in any room at home, or to create a simulation scenario.
Package Contents:
- UHD55 DLP Projector
- AC Power Cord
- Remote Control with CR2025 Battery
- Quick Start User Manual
- WUSB Wireless Adapter
Features
- UHD55 DLP Projector
- AC Power Cord
- Remote Control with CR2025 Battery
- Quick Start User Manual
- WUSB Wireless Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Home Theater
Office
Education
Gaming
Home
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 320 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Weight (Approximate) | 8.60 lb |
| Product Color | White |
| Height | 4.7" |
| Color Family | White |
| Width | 12.4" |
| Depth | 10.6" |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Graphic Mode | 4K |
| General Information | |
| Brand Name | Optoma |
| Manufacturer Website Address | http://www.optomausa.com |
| Marketing Information | Full 4K, 8 million pixel display, perfect pixel alignment and great contrast Bright 3,600 lumens and stable output, achieves 1,200,000 : 1 Contrast Wide Colour Gamut Mode that achieves 95% DCI-P3 Coverage HDR 10 & HLG Supported for Brightest Whites, Deepest Darks, and Lifelike Colors Superb gaming experience with extremely low 4ms Input Lag for 240Hz at 1080P, 16.9ms for 60Hz at 4K UHD Auto detect and display Super Ultra Wide 21:9/32:9 screen for immersive panoramic view Smart Home with Optoma Marketplace, File Manager, Creative Cast App, and more Easy installation with 1.3x zoom, 4-corner adjustment, 2D keystone correction, and warping Introducing Optoma UHD55 smart projector for home. To create a personal home theatre or to set up a home office/school environment, UHD55 is perfect any way. UHD55 delivers true 4K UHD resolution with the breathtaking images. With Wide Colour Gamut mode with 95% DCI-P3 coverage, UHD55 delivers authentic and lifelike colors, suitable for movies and games filled with brilliant colors or artsy hues that support HDR and HLG metadata. UHD55 also comes with the upgraded Smart Home features including Optoma Marketplace, File Manager, Creative Cast, and connectivity with voice assistants, offering the comprehensive home entertainment experience. With the ability to implement 4-corner adjustment, 2D keystone correction, vertical lens shift, powered 1.3x zoom, and warping at 3*3 matrix, UHD55 is perfectly easy to install in any room at home, or to create a simulation scenario. |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Name | UHD55 DLP Projector |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | UHD55 |
| Product Model | UHD55 |
| Technical Information | |
| High Dynamic Range (HDR) Type |
|
| Projection Method | Front |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| 3D Type | 3D |
| Image | |
| Minimum Vertical Sync | 24 Hz |
| Standard Mode Brightness | 3600 lm |
| Contrast Ratio | 1,200,000:1 |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Projection Lens | |
| Maximum Focal Length | 16.74 mm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.20 ft |
| Optical Zoom | 1.3x |
| Minimum Focal Length | 12.81 mm |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 480p |
| Lamp | |
| Lamp Type | Lamp |
| Lamp Power | 240 W |
| Economy Mode Lamp Life | 10000 Hour |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Speaker Included | Yes |
Warranty Information