Optoma
Optoma DuraCore ZH406STx 3D Short Throw DLP Projector - 16:9 - Ceiling Mountable
- SKU:
- 19296691
- MPN:
- zh406stx
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Optoma ZH406STx Short Throw Full HD Professional Laser Projector | DuraCore Laser Technology | High Bright 4,200 Lumens | 4K HDR Input | Four Corner Image Adjustment | Network Compatible- DEPENDABLE LASER LIGHT SOURCE: DuraCore laser light source eliminates lamp and filter replacements for up to 30,000 hours. IPX6 dust resistance rating ensures optical engine durability.
- 4K HDR INPUT: HDR10 & HLG technologies enable brighter whites and deeper black levels for an enhanced viewing experience
- SHORT THROW LENS: The ZH406STx is designed to be placed closer to the wall than standard-throw projectors. Experience a large 120" image projected from only 4' 4" away. Allows for easier setup and it's a great choice for smaller spaces.
- HIGH-BRIGHT, SUPERB PICTURE: 1920x1080 resolution, an incredible 300,000:1 contrast ratio, and 4,200 Lumens of brightness produce crystal-clear images for lights-on viewing in business, education, and digital signage
- ZOOM AND IMAGE CORRECTION: 0.8 2.0x digital zoom and four corner correction enable flexible installations
- Product Dimensions: 10.5 x 13.26 x 4.25 inches
- Item Weight: 9.9 pounds
The ZH406STx is a compact short throw Full HD 1080p DuraCore laser projector. Designed for virtually maintenance-free, continuous operation it can be installed in almost any orientation. Feature packed, this compact laser projector has built-in speakers, is 4K and HDR compatible, and is low maintenance with extremely long-life laser technology. For ultimate control, the projector comes with RJ45 connection allowing you to monitor and control your network in multiple rooms. Perfect for business, education and museums where a clear, bright image is required.
Package Contents:
- ZH406STx DLP Projector
- AC power cord
- Remote control
- 2x AAA batteries
- Basic user manual
Features
Package Contents:
- ZH406STx DLP Projector
- AC power cord
- Remote control
- 2x AAA batteries
- Basic user manual
Application/Usage:
Room
Business
Education
Museum
Short Throw
Presentation
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 269 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Weight (Approximate) | 10.03 lb |
| Height | 4.8" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 10.4" |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphic Mode | Full HD |
| General Information | |
| Brand Name | Optoma |
| Manufacturer Website Address | http://www.optomausa.com |
| Marketing Information | Compact high brightness short throw laser projector The ZH406STx is a compact short throw Full HD 1080p DuraCore laser projector. Designed for virtually maintenance-free, continuous operation it can be installed in almost any orientation. Feature packed, this compact laser projector has built-in speakers, is 4K and HDR compatible, and is low maintenance with extremely long-life laser technology. For ultimate control, the projector comes with RJ45 connection allowing you to monitor and control your network in multiple rooms. Perfect for business, education and museums where a clear, bright image is required. |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Name | DuraCore ZH406STx DLP Projector |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | ZH406STX |
| Product Model | ZH406STx |
| Product Line | DuraCore |
| Technical Information | |
| Projection Method |
|
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| 3D Type | 3D |
| Image | |
| Minimum Vertical Sync | 50 Hz |
| Standard Mode Brightness | 4200 lm |
| Contrast Ratio | 300,000:1 |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Projection Lens | |
| Maximum Focal Length | 7.51 mm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.04 ft |
| Throw Type | Short Throw |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 1080p |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Lamp | |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Speaker Included | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Optoma DuraCore ZH406STx 3D Short Throw DLP Projector - 16:9 - Ceiling Mountable