Panasonic
Panasonic KX-TGFA30N Handset - CordlessWall Mountable - Champagne Gold (KXTGFA30N)
- SKU:
- 18125330
- MPN:
- kx-tgfa30n
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:53:52 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:53:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panasonic Cordless Phone Handset Accessory Compatible with KX-TGF350N / KX-TGF352N & KX-TGF353N Series Cordless Phone Systems - KXTGFA30N (Champagne Gold)- EASY-TO-READ LCD - 3.4-inch high-contrast LCD easily adjusts back and forth for maximum readability. Illuminated keypad & buttons are easily seen in any telephone landline lighting conditions
- SUPERIOR CORDLESS PHONE SOUND QUALITY - Noise Reduction automatically suppresses background interference while enhancing voice tones for clearer conversation on the base unit & cordless handsets
- SECURE LONG-RANGE PHONE SIGNAL - DECT 6.0 wireless technology offers a long-range cordless phone and is ideal for homes and apartments with thick walls
- TIA-1083 STANDARD COMPLIANCE - Telephone handsets identified with this logo have reduced noise and interference when used with T-Coil equipped hearing aids and cochlear implants
- ADDITIONAL CORDLESS HANDSET ACCESSORY NOT a standalone product. This phone is compatible with Panasonic Cordless Phones System KX-TGF350N / KX-TGF352N / KX-TGF353N
- Product Dimensions: 5.2 x 2 x 7 inches
- Item Weight: 11.2 ounces
Additional cordless handset accessory compatible with the following series of Panasonic Digital Cordless Telephones: KX-TGF350N / KX-TGF352N / KX-TGF353N * NOT a standalone product. Noise Reduction automatically suppresses background interference while enhancing voice tones for clearer conversation on the base unit & cordless handsets. A powerful battery back-up system keeps you connected even when the power goes out. To maximize clarity or accommodate hearing loss a Tone Equalizer control feature lets you adjust bass, mid-range or treble tones in a caller's voice for maximum clarity. The DECT 6.0 PLUS takes the superb sound quality and outstanding range of DECT 6.0 phones to a whole new level. Includes Power Backup, Speakerphone, Talking Caller ID, Talking Keypad and Phonebook, 9 Speed Dials, 250-number Call Block, Intercom, Accessories, and Cordless Phone System is expandable up to 6 handsets. DISCLAIMER: *The corresponding models are subject to change without notice. You must register this cordless handset with your phone's base unit before it can be used. DECT 6. 0 is a North American marketing term for DECT devices manufactured for the United States and Canada operating at 1. 9 GHz.
Features
Panasonic Cordless Phone Series:
- TGF340
- TGF350
- TGF370
- TGF380
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Product Color | Champagne Gold |
| Height | 6.6" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 1.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Product Type | Handset |
| Product Name | KX-TGFA30N Handset |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | KX-TGFA30N |
| Product Model | KX-TGFA30N |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Answering Machine | Yes |
| Features |
|
| Connectivity Technology | Cordless |
Warranty Information