Panasonic
Panasonic Lightweight On-Ear Headphones with Mic + Controller - Blue- RP-HF100M-A
- SKU:
- 18053094
- MPN:
- rp-hf100m-a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/10/2024 09:14:16 AM PST
- Stock Update:
- 01/10/2024 09:14:16 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dual 30mm neodymium drivers for clear, powerful sound
The sleek Panasonic RP-HF100M On-Ear Headphones skillfully combine the quality of on-ear headphones with the pure satisfaction of high-performance sound. Song after song, lyric after lyric, premium dual 30mm diameter drivers and neodymium magnets deliver an impressive balance of full, resonating bass and mid and high-frequency tones for clear, natural sound, both outdoors and in (10Hz-23kHz).
Two folding options for perfect portability
A pair of quick and handy folding options make headphone portability simple. Swivel the ear cups half a turn each for a perfect, compact flat fold, or pivot the earcups up inside the headband for and even more compact inside fold. Either way, your headphones become instantly packable and good to go anywhere in bags, purses and packs.
Choose your color, show your style
The Panasonic RP-HF100M On-Ear Headphones come in a choice of four colors and accents to suit your look and style. Choose from elegant black, white, blue or pink finishes.
High-comfort earpads and headbands
Enjoy maximum listening pleasure everywhere you go with soft, high-comfort earpads and smoothly contoured, soft-textured headband.
Smart inline control and mic for music and phone
An integrated inline remote on the generous 3.9-foot audio cord makes on-the-go music and phone control quick and seamless. A single touch instantly adjusts music. And to make and receive smartphone calls, another touch pauses your music while you converse, and resumes exactly where you left off once your call is finished
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | On-cable |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 4.87 oz |
| Color | Blue |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Marketing Information | Dual 30mm neodymium drivers for clear, powerful sound The sleek Panasonic RP-HF100M On-Ear Headphones skillfully combine the quality of on-ear headphones with the pure satisfaction of high-performance sound. Song after song, lyric after lyric, premium dual 30mm diameter drivers and neodymium magnets deliver an impressive balance of full, resonating bass and mid and high-frequency tones for clear, natural sound, both outdoors and in (10Hz-23kHz). Two folding options for perfect portability A pair of quick and handy folding options make headphone portability simple. Swivel the ear cups half a turn each for a perfect, compact flat fold, or pivot the earcups up inside the headband for and even more compact inside fold. Either way, your headphones become instantly packable and good to go anywhere in bags, purses and packs. Choose your color, show your style The Panasonic RP-HF100M On-Ear Headphones come in a choice of four colors and accents to suit your look and style. Choose from elegant black, white, blue or pink finishes. High-comfort earpads and headbands Enjoy maximum listening pleasure everywhere you go with soft, high-comfort earpads and smoothly contoured, soft-textured headband. Smart inline control and mic for music and phone An integrated inline remote on the generous 3.9-foot audio cord makes on-the-go music and phone control quick and seamless. A single touch instantly adjusts music. And to make and receive smartphone calls, another touch pauses your music while you converse, and resumes exactly where you left off once your call is finished |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Lightweight On-Ear Headphones with Mic + Controller - Blue- RP-HF100M-A |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | RP-HF100M-A |
| Product Model | RP-HF100M-A |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.18" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Maximum Frequency Response | 23 kHz |
| Connector Plating | Nickel Plated |
| Sound Pressure Level | 103 dB |
| Cable Length | 3.94 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 26 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information