Panasonic
Panasonic NI-W810CS Steam Iron - 6.75 fl oz Reservoir Capacity - 1500 W - Champagne, Gray
- SKU:
- 18060077
- MPN:
- ni-w810cs
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/27/2024 02:01:54 PM PST
- Stock Update:
- 12/27/2024 02:01:54 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
&bullSpecs
| Power Description | |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Power Consumption | 1500 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Water Reservoir Color | Gray |
| Product Color | Champagne |
| Height | 5.9" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 10.8" |
| Controls/Indicators | |
| Controls | <ul><li>Choose Steam or Dry Operation: 4 Button Selector</li><li>Select "Extra" Jet-of-Steam: Left Pushbutton</li><li>Cool Water Spray or Mist: Right Pushbutton</li></ul> |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Marketing Information | New Concept 360° Quick Steam/Dry Iron with Curved Non-Stick Coated Ceramic Soleplate, Multi-Directional Design with Added Steam Vents, 3-Way Auto Shut-Off, Adjustable Steam, Dial Temperature Control, "Stay Clean" Steam Vents and Anti-Drip System. |
| Product Type | Clothes Iron |
| Product Name | NI-W810CS Steam Iron |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | NI-W810CS |
| Product Model | NI-W810CS |
| Technical Information | |
| Anti-calcium System | Yes |
| Ironing Method | Steam |
| Minimum Temperature | 176°F (80°C) |
| Sole Plate Coating | Ceramic |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Anti-drip | Yes |
| Vertical Steam | Yes |
| Steam Type | Spray |
| Features | Auto Shutoff |
| Reservoir Type | Fixed |
| Maximum Temperature | 392°F (200°C) |
| Reservoir Capacity | 6.75 fl oz |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panasonic NI-W810CS Steam Iron - 6.75 fl oz Reservoir Capacity - 1500 W - Champagne, Gray