Panasonic
Panasonic PT-TMW380 Short Throw LCD Projector - 16:10 - Ceiling Mountable, Floor Mountable (pt-tmw380u)
- SKU:
- 19306417
- MPN:
- pt-tmw380u
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/12/2025 06:44:24 AM PST
- Stock Update:
- 02/12/2025 06:44:24 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 280 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 12.13 lb |
| Height | 3.5" |
| Width | 13.7" |
| Depth | 14.6" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Graphic Mode | WXGA |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Product Type | LCD Projector |
| Product Name | PT-TMW380 3LCD WXGA Short-Throw Laser Projector |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | PT-TMW380U |
| Product Model | PT-TMW380 |
| Technical Information | |
| Projection Method |
|
| Lamp | |
| Lamp Type | Laser Diode |
| Lamp Power | 250 W |
| Economy Mode Lamp Life | 24000 Hour |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 3800 lm |
| Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Audio | |
| Speaker Included | Yes |
| Projection Lens | |
| Maximum Diagonal Image Size | 100" |
| Throw Type | Short Throw |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panasonic PT-TMW380 Short Throw LCD Projector - 16:10 - Ceiling Mountable, Floor Mountable (pt-tmw380u)