Panasonic
Panasonic PT-VZ580 LCD Projector - 1080p - HDTV - 16:10 (pt-vz580u)
- SKU:
- 18155337
- MPN:
- pt-vz580u
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/29/2023 10:45:42 AM PST
- Stock Update:
- 12/29/2023 10:45:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:- PT-VZ580 LCD Projector
- 1 x Wireless Remote Control Unit
- 1 Power Cord with Power Cord Holder
- 1 x Software CD-ROM (Operating instructions, Multi Monitoring and Control Software)
- 2 x Batteries (AAA Type)
- 1 x RGB Cable
- 1 x Lens Cap
Features
Package Contents:
- PT-VZ580 LCD Projector
- 1 x Wireless Remote Control Unit
- 1 ? Power Cord with Power Cord Holder
- 1 x Software CD-ROM (Operating instructions, Multi Monitoring and Control Software)
- 2 x Batteries (AAA Type)
- 1 x RGB Cable
- 1 x Lens Cap
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 400 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 10.58 lb |
| Height | 4.9" |
| Width | 15.3" |
| Depth | 13.1" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 1080p |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Product Type | LCD Projector |
| Product Name | PT-VZ580 LCD Projector |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | PT-VZ580U |
| Product Model | PT-VZ580 |
| Technical Information | |
| Projection Method |
|
| Lamp | |
| Lamp Type | UHM |
| Lamp Power | 280 W |
| Economy Mode Lamp Life | 6000 Hour |
| Normal Mode Lamp Life | 5000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 5000 lm |
| Contrast Ratio | 16,000:1 |
| Projection Lens | |
| Maximum Focal Length | 24.64 mm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Optical Zoom | 1.6x |
| Minimum Focal Length | 15.31 mm |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panasonic PT-VZ580 LCD Projector - 1080p - HDTV - 16:10 (pt-vz580u)