Panasonic
Panasonic SR-DF181 Cooker & Steamer - 750 W1.90 quart - White (SRDF181)
- SKU:
- 18061229
- MPN:
- sr-df181
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panasonic Advanced Fuzzy Logic Technology
Panasonic's Advanced Fuzzy logic technology does the thinking for you by controlling the SR-DF181's cooking temperature according to the amount of food in the pan. Advanced Fuzzy Logic Control creates a variety of versatile cooking menus and makes cooking easier and more convenient than ever before.
Versatile Cooking Modes
Much more than just a simple rice cooker, the SR-DF181 has an impressive 6 pre-programmed cooking settings, all there at your fingertips: White Rice Mode, Steam Mode, Quick Cook (Rapid 15min Rice) Mode, Brown Rice Mode, Soup/Slow Cook Mode and Porridge Mode.
Easy to use and even easier to keep clean
Built for comfort and with you in mind, the SR-DF181 features a new slanted design which means you don't have to bend down as much as much as you would with other conventional multi cookers.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |
| Product Color | White |
| Height | 9.7" |
| Width | 9.6" |
| Depth | 13.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Marketing Information | Panasonic Advanced Fuzzy Logic Technology Panasonic's Advanced Fuzzy logic technology does the thinking for you by controlling the SR-DF181's cooking temperature according to the amount of food in the pan. Advanced Fuzzy Logic Control creates a variety of versatile cooking menus and makes cooking easier and more convenient than ever before. Versatile Cooking Modes Much more than just a simple rice cooker, the SR-DF181 has an impressive 6 pre-programmed cooking settings, all there at your fingertips: White Rice Mode, Steam Mode, Quick Cook (Rapid 15min Rice) Mode, Brown Rice Mode, Soup/Slow Cook Mode and Porridge Mode. Easy to use and even easier to keep clean Built for comfort and with you in mind, the SR-DF181 features a new slanted design which means you don't have to bend down as much as much as you would with other conventional multi cookers. |
| Product Type | Multipurpose Cooker |
| Product Name | SR-DF181 Cooker & Steamer |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | SR-DF181 |
| Product Model | SR-DF181 |
| Product Series | DF |
| Product Information | |
| Maximum Power | 750 W |
| Steaming Functionality | Yes |
| Maximum Capacity | 1.90 quart |
| Features |
|
| Maximum Number of Cups | 10 |
Warranty Information