Panasonic
Panasonic Standard Lithium Ion Battery Pack - For Tablet PC - Battery Rechargeable - 6800 mAh - 10.8 V DC (CFVZSU80U)
- SKU:
- 18146377
- MPN:
- cf-vzsu80u
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
When life calls for power, depend on Panasonic. With more than 70 years of experience developing cutting edge products - and creating the right batteries for them - you can be sure that Panasonic batteries are the most technologically advanced in the industry
Features
Compatibility:
Panasonic Toughbook CF-C2 Mk1 Tablet PC
Panasonic Toughbook CF-C2 Mk1 Tablet PC
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 11 Hour |
| Battery Capacity | 6800 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 6 |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Output Voltage | 10.8 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Marketing Information | When life calls for power, depend on Panasonic. With more than 70 years of experience developing cutting edge products ??? and creating the right batteries for them ??? you can be sure that Panasonic batteries are the most technologically advanced in the industry |
| Product Type | Battery |
| Product Name | Standard Lithium Ion Battery Pack |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | CF-VZSU80U |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panasonic Standard Lithium Ion Battery Pack - For Tablet PC - Battery Rechargeable - 6800 mAh - 10.8 V DC (CFVZSU80U)