Panasonic
Panasonic TH-55CQ2U 55-inch 4k Uhd 400cd/m2 Atsc/ntsc/qam Tuner
- SKU:
- 18997665
- MPN:
- th-55cq2u
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $263.16 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 06/09/2023 09:12:36 AM PST
- Stock Update:
- 06/09/2023 09:12:36 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
6 Models of Entry-level Displays with 4K High-Definition Image Quality. Combining the optimal performance and functions for use in conference rooms, classrooms and sports bars
Package Contents:
- TH-55CQ2U 55" 4K UHD Professional TV
- Remote Control
- 2 x Batteries (AAA size)
- AC cord (approx. 78.7" (approx. 2 m))
- 2 x Clamper
- Operating Instruction Book
Features
Package Contents:
- TH-55CQ2U 55" 4K UHD Professional TV
- Remote Control
- 2 x Batteries (AAA size)
- AC cord (approx. 78.7" (approx. 2 m))
- 2 x Clamper
- Operating Instruction Book
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 33.07 lb (15 kg) |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 400 x 200 |
| Height | 28.27" (718 mm) |
| Width | 48.82" (1240 mm) |
| Depth | 3.15" (80 mm) |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Energy & Performance | |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Digital Tuner | ATSC |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Viewing Angle | 178° Horizontal/178° Vertical |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Marketing Information | 6 Models of Entry-level Displays with 4K High-Definition Image Quality. Combining the optimal performance and functions for use in conference rooms, classrooms and sports bars |
| Product Type | LED-LCD TV |
| Product Name | TH-55CQ2U 55" 4K UHD Professional TV |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | TH55CQ2U |
| Product Model | TH-55CQ2U |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 54.6" |
| Features |
|
| Backlight Technology | Direct LED |
| Screen Size Class | 55" |
| Audio | |
| RMS Output Power | 20 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panasonic TH-55CQ2U 55-inch 4k Uhd 400cd/m2 Atsc/ntsc/qam Tuner