Panasonic
Panasonic TH55SQE2W 55" 4K UHD Commercial Display
- SKU:
- 20468367
- MPN:
- th-55sqe2w
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $263.16 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 12/24/2025 06:34:57 AM PST
- Stock Update:
- 12/24/2025 06:34:57 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:- 55-inch Class 4K UHD LCD Display TH-55SQE2W
- Remote Control
- 2 x Batteries (AA Size)
- 3 x AC cord (approx. 2 m (78.7"))
- 1 x IR sensor(cable length approx. 1480 mm (4.85 ft))
- 1 x IR Sensor Holder
- 2 x Screw
- 1 x RS232C cable (Approx. 1 m (3.28 ft)
- 3 x Clamper
- 4 x VESA spacers
Features
Package Contents:
Conference Room
- 55-inch Class 4K UHD LCD Display TH-55SQE2W
- Remote Control
- 2 x Batteries (AA Size)
- 3 x AC cord (approx. 2 m (78.7"))
- 1 x IR sensor(cable length approx. 1480 mm (4.85 ft))
- 1 x IR Sensor Holder
- 2 x Screw
- 1 x RS232C cable (Approx. 1 m (3.28 ft)
- 3 x Clamper
- 4 x VESA spacers
Application/Usage:
Conference Room
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 40.12 lb |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Wall Mountable |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Height | 28" |
| Color Family | Black |
| Width | 48.7" |
| Depth | 3.3" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Viewable Screen Size | 54.60" |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Brightness | 500 Nit |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000:1 |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Product Name | 55-inch Class 4K UHD LCD Display TH-55SQE2W |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | TH-55SQE2W |
| Product Model | TH-55SQE2W |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Software | |
| Operating System | Android |
| Technical Information | |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Bezel Width (Right) | 0.43" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.54" |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Bezel Width (Top) | 0.43" |
| Bezel Width (Left) | 0.43" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panasonic TH55SQE2W 55" 4K UHD Commercial Display