Panasonic
Panasonic TH-65CQE1WA 65-inch 4k Uhd 400cd/m2 16/7
- SKU:
- 18494493
- MPN:
- th-65cqe1wa
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $368.42 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 07/26/2024 11:57:31 AM PST
- Stock Update:
- 07/26/2024 11:57:31 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Compatible with the "12-axis Color Management Function" and "HDR". Thoroughly displays the rich colors of 4K images. With easy, vertical installation, various types of installation have become possible. Also offering energy efficiency and high environmental reliability, this model is capable of constant, 24/7 operation. The SQ1H Series is equipped with the Intel® SDM specification slot standard that supports 4K signals. Combined with the interface board, you can easily use a built-in PC and add various interfaces. DIGITAL LINK function enables simple Installation and low system costs. By connecting the DisplayPort input/output terminals in a daisy chain, 4K images can be simultaneously displayed.- 75" , 1500 cd/m2, 4K with slim and stylish design and 24/7 operation
- Supports HDR (PQ and HLG), 12-axis Color Management Function and BT.2020 Emulation
- A slot with Intel® SDM (Smart Display Module) specifications that supports 4K signals
- Auto Brightness Adjustment function for efficient display operation
Features
Application/Usage:
Commercial
Commercial
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 55.56 lb |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Height | 33.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 57.5" |
| Depth | 3.1" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| Viewable Screen Size | 65" |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Brightness | 400 Nit |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000:1 |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Marketing Information | Compatible with the "12-axis Color Management Function" and "HDR". Thoroughly displays the rich colors of 4K images. With easy, vertical installation, various types of installation have become possible. Also offering energy efficiency and high environmental reliability, this model is capable of constant, 24/7 operation. The SQ1H Series is equipped with the Intel® SDM specification slot standard that supports 4K signals. Combined with the interface board, you can easily use a built-in PC and add various interfaces. DIGITAL LINK function enables simple Installation and low system costs. By connecting the DisplayPort input/output terminals in a daisy chain, 4K images can be simultaneously displayed. 75" , 1500 cd/m2, 4K with slim and stylish design and 24/7 operation Supports HDR (PQ and HLG), 12-axis Color Management Function and BT.2020 Emulation A slot with Intel® SDM (Smart Display Module) specifications that supports 4K signals Auto Brightness Adjustment function for efficient display operation |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Product Name | TH-65CQE1WA Digital Signage Display |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | TH-65CQE1WA |
| Product Model | TH-65CQE1WA |
| Product Series | CQE1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Technical Information | |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Bezel Width (Right) | 0.58" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.59" |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Bezel Width (Top) | 0.58" |
| Bezel Width (Left) | 0.84" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panasonic TH-65CQE1WA 65-inch 4k Uhd 400cd/m2 16/7