Panasonic
Panasonic TH-75CQE1W 75-inch 4k Uhd 400cd/m2 16/7
- SKU:
- 18410432
- MPN:
- th-75cqe1w
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 01/29/2024 12:35:47 PM PST
- Stock Update:
- 01/29/2024 12:35:47 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panasonic TH-75CQE1W 75 in. Class 4K Entry Level Professional Display- 75, 400 cd/m and clear view with anti-glare coating
- 4K USB Media Player eliminates the need for external devices and allows updates via LAN
- IPS Panel for superb viewing experience from any angle
- Sleek and stylish design with narrow bezel and easy installation with built-in speakers and basic
- Equipped with four HDMI input terminals that support HDMI CECSpecifications
- Product Dimensions: 67 x 38 x 4 inches
- Item Weight: 81 pounds
- Manufacturer: Panasonic
Highly detailed images in 4K resolution 3840 2160 supporting 4K/60p signals for faithful expression of highquality content. Enables continuous operation 24/7 Operation 98 or 16/7 Operation 4386, without any concern. Ideal everyday use for offices, schools, and other applications. Equipped with four HDMI input terminals that support HDMI CEC. The CQE1 Series is a USB TypeC terminal equipped with a display that can be connected with a PC or tablet. Also compatible with Crestron Connected. Features. 75, 400 cd/m and clear view with antiglare coating. 4K USB Media Player eliminates the need for external devices and allows updates via LAN. IPS Panel for superb viewing experience from any angle. Sleek and stylish design with narrow bezel and easy installation with builtin speakers and basic terminals. Equipped with four HDMI input terminals that support HDMI CECSpecifications. Contrast Ratio 1400. Depth 3.92 in.. Height 38.74 in.. Width 66.28 in.. Active Power 307 Watt. Display Size 75 in.. Display Size 6.25 ft.. Weight 112.44 lbs
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 82.01 lb |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Height | 38.1" |
| Width | 66.3" |
| Depth | 3.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Brightness | 400 Nit |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Marketing Information | High Picture Quality Highly detailed images in 4K resolution (3840?2160) supporting 4K/60p signals for faithful expression of high-quality content. Excellent Reliability Enables continuous operation 16 hours a day, without any concern. Ideal everyday use for offices, schools, and other applications. Superb Reliability Supports 4 HDMI input terminals for high-frequency use, and other basic terminals are also provided as standard equipment. |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Product Name | TH-75CQE1W Digital Signage Display |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | TH-75CQE1W |
| Product Model | TH-75CQE1W |
| Product Series | CQE1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Technical Information | |
| Bezel Width (Right) | 0.62" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.85" |
| Bezel Width (Top) | 0.62" |
| Bezel Width (Left) | 0.62" |
Warranty Information