Panasonic
Panasonic Toughpad FZ-F1/N1 High Capacity Battery Pack (fz-vzsun120u)
- SKU:
- 18162936
- MPN:
- fz-vzsun120u
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our SC warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:24:57 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:24:57 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panasonic Long Life Battery 6400MAH for FZ-N1 FZ-F1 FZ-VZSUN120U- UPC: 885170283091
- Weight: 0.550 lbs
- Product Dimensions: 2.6 x 3.8 x 0.7 inches
- Item Weight: 5.1 ounces
EXTENDED BATTERY 6,400MAH WITH EXTENDED BATTERY DOOR FOR FZ-N1,FZ-F1
Features
Compatibility:
Panasonic Toughpad Tablets:
Panasonic Toughpad Tablets:
- FZ-F1
- FZ-N1
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.19 oz |
| Height | 0.7" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 3.8" |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 6400 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Output Voltage | 3.8 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Marketing Information | When life calls for power, depend on Panasonic. With more than 70 years of experience developing cutting edge products ??? and creating the right batteries for them ??? you can be sure that Panasonic batteries are the most technologically advanced in the industry |
| Product Type | Battery |
| Product Name | Toughpad FZ-F1/N1 High Capacity Battery Pack |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | FZ-VZSUN120U |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panasonic Toughpad FZ-F1/N1 High Capacity Battery Pack (fz-vzsun120u)
$140.20