Panasonic
Panasonic TY-WPS1 Pressit Wps Set Top Receiver Hdmi Transmitter X 2 Case
- SKU:
- 18193031
- MPN:
- ty-wps1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/17/2024 08:38:02 AM PST
- Stock Update:
- 04/17/2024 08:38:02 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
"PressIT" is a Panasonic's Wireless Presentation System
that allows easy screen collaboration with just a single press of a button.
Set ups
There is no need for software and driver installation or network connection
Function
Super easy and high operational functionality
Effective Communication
Connect with buttons,New form of communication
No more cables and complicated set ups
Package Contents:
- 1 x Receiver Unit
- 2 x Transmitter Units
- 1 x Case for Transmitter
- Receiver Mounting Bracket
- Quick Service Guide
- HDMI Cable
- 2 x USB Extension Cable
- AC Adapter
- AC Adapter Conversion Plug
- AC Adapter Cable
Features
Package Contents:
- 1 x Receiver Unit
- 2 x Transmitter Units
- 1 x Case for Transmitter
- Receiver Mounting Bracket
- Quick Service Guide
- HDMI Cable
- 2 x USB Extension Cable
- AC Adapter
- AC Adapter Conversion Plug
- AC Adapter Cable
Specs
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Transmitter Weight (Approximate) | 3.88 oz |
| Receiver Width | 4.72" |
| Receiver Height | 1.02" |
| Product Color | Black |
| Receiver Depth | 3.19" |
| Transmitter Depth | 2.87" |
| Receiver Weight (Approximate) | 6.38 oz |
| Color Family | Black |
| Transmitter Height | 0.83" |
| Transmitter Width | 2.01" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Marketing Information | "PressIT" is a Panasonic's Wireless Presentation System that allows easy screen collaboration with just a single press of a button. Set ups There is no need for software and driver installation or network connection Function Super easy and high operational functionality Effective Communication Connect with buttons,New form of communication No more cables and complicated set ups |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Name | Wireless Presentation System |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | TY-WPS1 |
| Product Model | TY-WPS1 |
| Product Line | PressIT |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Technical Information | |
| Maximum Operating Distance | 98.43 ft |
| Number of Input Devices Supported | 2 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panasonic TY-WPS1 Pressit Wps Set Top Receiver Hdmi Transmitter X 2 Case