Panasonic
Panasonic WX-ST200 Handheld Digital Wireless Microphone
- SKU:
- 19894997
- MPN:
- wx-st200
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/06/2026 01:45:21 PM PST
- Stock Update:
- 03/06/2026 01:45:21 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Part of Panasonic's SR200P 1.9 GHz Digital Wireless Microphone system, the WX-ST200 handheld microphone is the perfect solution for education and/or corporate presentations. This condenser microphone is optimized for vocal clarity with Panasonic's proprietary filtering to eliminate noise yet provide clear and original sound quality with a flat frequency response. Engineered to withstand the classroom environment, the WX-ST200 is lightweight yet durable. At just 0.4 lbs. (with one standard or rechargeable AA battery inserted), this handheld microphone is one of the lightest handheld microphones on the market, so the end user can focus on the message they want to deliver during a class, conference, or all-day training. The microphone also features a 3.5mm audio input connector, so the end user can easily use the same system to transmit audio from a local source such as a laptop. Ships with 4 octogen color rings for easy personalization.Contactless desktop charger (WX-SZ200) sold separately.
Key Features:
- Crystal Clear Sound, Optimized for Vocal Presentations
- Easy Setup, with automatic channel assignment thanks to DECT 1.9 GHz wireless technology
- Lightweight (0.4 lbs. with battery included)
- Rugged and Durable
- Only one AA battery required (alkaline or rechargeable)
- Easy & Convenience to use
Features
Application/Usage:
Education
Corporate
Presentation
Vocals
Classroom
Specs
| Microphone | |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Microphone Type | Handheld |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Length | 8.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Marketing Information | Part of Panasonic's SR200P 1.9 GHz Digital Wireless Microphone system, the WX-ST200 handheld microphone is the perfect solution for education and/or corporate presentations. This condenser microphone is optimized for vocal clarity with Panasonic's proprietary filtering to eliminate noise yet provide clear and original sound quality with a flat frequency response. Engineered to withstand the classroom environment, the WX-ST200 is lightweight yet durable. At just 0.4 lbs. (with one standard or rechargeable AA battery inserted), this handheld microphone is one of the lightest handheld microphones on the market, so the end user can focus on the message they want to deliver during a class, conference, or all-day training. The microphone also features a 3.5mm audio input connector, so the end user can easily use the same system to transmit audio from a local source such as a laptop. Ships with 4 octogen color rings for easy personalization. Contactless desktop charger (WX-SZ200) sold separately. Key Features: Crystal Clear Sound, Optimized for Vocal Presentations Easy Setup, with automatic channel assignment thanks to DECT 1.9 GHz wireless technology Lightweight (0.4 lbs. with battery included) Rugged and Durable Only one AA battery required (alkaline or rechargeable) Easy & Convenience to use |
| Product Type | Microphone |
| Product Name | WX-ST200 Wireless Handheld Microphone |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | WX-ST200 |
| Product Model | WX-ST200 |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Wireless Technology | DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panasonic WX-ST200 Handheld Digital Wireless Microphone