Panduit
Panduit BR1B 19 Inch 1U Brush Seal Blank Panel
- SKU:
- 19181457
- MPN:
- br1b
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 11:57:57 PM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 11:57:57 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panduit BR1B- High quality Panduit product
- Brand Name: Panduit
- Included Components: coaxial-cables
- Number of Items: 1
- Part Number: BR1B
- UNSPSC Code: 32000000
The product type is Panduit BR1B High quality Panduit product, Industrial-grade quality, Easy to Install.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Compatibility:
19" Rack System
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Compatible Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 19" |
| Depth | 0.4" |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Marketing Information | The Brush Seal Blanking Panel controls air flow but also allows front-to-back cables to pass through the nylon brushes. The blanking panel is 1RU and black in color. |
| Product Type | Blanking Panel |
| Product Name | Blanking Panel |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | BR1B |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit BR1B 19 Inch 1U Brush Seal Blank Panel
$99.46