Panduit
Panduit CFPL4SY Faceplate 4pt Sgl Gang Classic Stainless
- SKU:
- 19184541
- MPN:
- cfpl4sy
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 11:56:36 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $21.47 each 21.47 |
| Buy 3 | and pay only $19.48 each 19.48 |
| Buy 4 | and pay only $18.09 each 18.09 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $17.58 each 17.58 |
| Buy 10 or above | and pay only $15.90 each 15.9 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 11:56:36 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panduit CFPL4SY 1-Gang 4-Port Faceplate, Stainless Steel- Accepts Mini-Com modules for STP and UTP, fiber optic and audio/video, which snap in and out for easy moves, adds and changes
- Include label/label covers for easy port identification
- Replacement label/label covers available
- Impact-resistant 304 stainless steel suitable for light industrial environments
- Manufacturer: ?Graybar
- Part Number: ?CFPL4SY
- Item Weight: ?0.353 ounces
- Product Dimensions: ?4.51 x 2.76 x 4.51 inches
- Item model number: ?CFPL4SY
- Is Discontinued By Manufacturer: ?No
- Color: ?Stainless Steel
- Material: ?304 Stainless Steel
- Item Package Quantity: ?1
- Included Components: ?Coaxial-cables
- Batteries Required?: ?No
- Warranty Description: ?Panduit limited 6-month manufacturer's warranty
Accepts Mini-Com or Keystone Modules for STP and UTP, fiber optic and audio/video, which snap in and out for easy moves, adds and changes. Impact-resistant 304 stainless steel suitable for light industrial environments. Panduit is a world-class manufacturer committed to innovation and excellence. Today, Panduit is recognized as a leading manufacturer of high-quality products for wiring and communications applications. This reputation gives the company a powerful advantage in today's competitive worldwide marketplace.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
China
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Stainless Steel |
| Product Color | Stainless Steel |
| Height | 4.5" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 0.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Marketing Information | Single gang, vertical faceplate accepts four Mini-Com® Modules. Requires minimum 1.9" wide electrical box for proper mounting. |
| Product Type | Faceplate |
| Product Name | CFPL4SY Faceplate |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | CFPL4SY |
| Product Model | CFPL4SY |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Number of Gangs | 1 |
| Total Number of Sockets | 4 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit CFPL4SY Faceplate 4pt Sgl Gang Classic Stainless
$27.54