Panduit
Panduit Corr. Loom Tubing Slit, 1" [25.4mm] X 100' [30.5m], Yellow (clt100f-c4)
- SKU:
- 19021223
- MPN:
- clt100f-c4
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 04:50:03 PM PST
- Stock Update:
- 03/31/2026 04:50:03 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Condition: New Package: Retail This Panduit CLT100F-C4 Corrugated Loom Tubing is a reliable and durable choice for organizing and protecting your optical fiber cables. Its bright yellow color makes it easy to spot and identify, while the 100-inch length provides ample coverage for your cables. Made from high-quality polyethylene, this tubing is resistant to wear and tear, ensuring long-lasting use. Designed for use with networking cables and adapters, this tubing is a perfect fit for any computer or networking setup. Its brand, Panduit, is known for producing top-quality products that meet the highest standards of performance and reliability. So, whether you're a professional IT technician or a home user looking to improve your cable management, this Panduit CLT100F-C4 Corrugated Loom Tubing is an excellent choice. Product may differ from image shownCorrugated loom tubing slit wall, 1 (25.4mm) x 100 (30.5m), polyethylene, yellow. Product Type Slit Wall Corrugated Loom Tubing Material Polyethylene Color Yellow Flammability Rating HB Temperature Range -40?F - 122?F (-40?C - 50?C) Length Per Reel (ft.) 100 Length Per Reel (m) 30.5 Inside Diameter (In.) 0.92 Inside Diameter (mm) 23.2 Outside Diameter (In.) 1.09 Outside Diameter (mm) 27.7 CE Compliant No Application Indoor Use Part Features Provides protection for cables. Slitted for easier install onto a bundle of wires or a pre-assembled harness assembly RoHS Compliancy Status Compliant Min. Order Qty. 1.0000
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
United States
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyethylene |
| Length | 100 ft |
| Product Color | Yellow |
| External Diameter | 1.09" |
| Color Family | Yellow |
| Internal Diameter | 0.92" |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Marketing Information | Corrugated loom tubing slit wall, 1" (25.4mm) x 100' (30.5m), polyethylene, yellow. |
| Product Type | Cable Protection |
| Product Name | Corr. Loom Tubing Slit, 1" (25.4mm) X 100' (30.5m), Yellow |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | CLT100F-C4 |
| Product Model | CLT100F-C4 |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Tube |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit Corr. Loom Tubing Slit, 1" [25.4mm] X 100' [30.5m], Yellow (clt100f-c4)
$128.17