Panduit
Panduit CPPL24M6BLY Modular Patch Panel
- SKU:
- 18243584
- MPN:
- cppl24m6bly
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:49:36 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $60.39 each 60.39 |
| Buy 3 or above | and pay only $57.31 each 57.31 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:49:36 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panduit CPPL24M6BLY 24-Port Flat Patch Panel, Black- Arrange modules in groups of six (M6)
- Allow front access to installed modules
- Accepts Mini-Com modules for UTP, fiber optic and audio/video, which snap in and out for easy moves, adds and changes
- Include pre-printed numbered labels with writable surface on back when pre-numbered labels are not applicable
- Mount to standard EIA 19-Inch racks or 23-Inch racks with optional extender bracket
- Manufacturer: ?Graybar
- Part Number: ?CPPL24M6BLY
- Item Weight: ?9.6 ounces
- Product Dimensions: ?19 x 19 x 1.72 inches
- Item model number: ?CPPL24M6BLY
- Is Discontinued By Manufacturer: ?No
- Size: ?1 RU
- Color: ?Black
- Item Package Quantity: ?1
- Included Components: ?Coaxial-cables
- Batteries Included?: ?No
- Batteries Required?: ?No
- Warranty Description: ?Panduit limited 6-month manufacturer's warranty
24-Port patch panel supplied with four factory installed CFPLM6BL snap-in faceplates. Arrange modules in groups of six (M6). Allow front access to installed modules. Accepts Mini-Com Modules for UTP, fiber optic and audio/video, which snap in and out for easy moves, adds and changes. Include pre-Printed numbered labels with writable surface on back when pre-numbered labels are not applicable. Mount to standard EIA 19-Inch racks or 23-Inch racks with optional extender brackets. Panduit is a world-class manufacturer committed to innovation and excellence. Today, Panduit is recognized as a leading manufacturer of high-quality products for wiring and communications applications. This reputation gives the company a powerful advantage in today's competitive worldwide marketplace.
Features
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Width | 19"/23" |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Width | 19" |
| Depth | 0.7" |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 24 |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Marketing Information | 24-port patch panel supplied with four factory installed CFPLM6BL snap-in faceplates. |
| Product Type | Modular Patch Panel |
| Product Name | CPPL24M6BLY Modular Patch Panel |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | CPPL24M6BLY |
| Product Model | CPPL24M6BLY |
Warranty Information