Panduit
Panduit EGJT-1 Termination Tool
- SKU:
- 18243719
- MPN:
- egjt-1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:48:18 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $10.22 each 10.22 |
| Buy 3 | and pay only $8.51 each 8.51 |
| Buy 4 | and pay only $7.52 each 7.52 |
| Buy 5 - 6 | and pay only $6.93 each 6.93 |
| Buy 7 or above | and pay only $6.25 each 6.25 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:48:18 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panduit EGJT-1- High quality Panduit product
- Brand Name: Panduit
- Ean: 0613056256774
- Included Components: coaxial-cables
- Item Weight: 0.353 ounces
- Material: Nylon
- Model Number: EGJT-1
- Number of Items: 1
- Part Number: EGJT-1
- UNSPSC Code: 39121400
- UPC: 613056256774
The product type is Panduit EGJT-1 High quality Panduit product, Industrial-grade quality, Easy to Install.
Features
Country of Origin:
United States
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Glass-filled Nylon |
| Length | 2.7" |
| Product Color | Green |
| Height | 5" |
| Color Family | Green |
| Width | 1.3" |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Marketing Information | This termination tool terminates standard wire caps on TG style straight field term plugs. |
| Product Type | Termination Tool |
| Product Name | EGJT-1 Termination Tool |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | EGJT-1 |
| Product Model | EGJT-1 |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit EGJT-1 Termination Tool
$16.71