Panduit
Panduit NK688MBUQ 20-Pack Cat6 Keystone Punchdown Jack - Blue
- SKU:
- 19011595
- MPN:
- nk688mbu-q
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 11:56:39 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 5 | and pay only $162.66 each 162.66 |
| Buy 6 | and pay only $160.15 each 160.15 |
| Buy 7 or above | and pay only $157.57 each 157.57 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 11:56:39 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panduit FCRP5- Manufactured by Panduit
- Category 6
- Color: Blue
- Country of origin: United States
- Brand Name: Panduit
- Color: blue
- Connector Type: Idc
- Ean: 0074983717583
- Global Trade Identification Number: 00074983717583
- Item Weight: 7.2 ounces
- Model Number: NK688MBU-Q
- Mounting Type: surface
- Number of Items: 25
- Part Number: NK688MBU-Q
- UNSPSC Code: 26121600
- UPC: 074983717583
Bulk pack of 25, Category 6, 8-position, 8-wire, keystone punchdown jack modules. Blue. it is very easy to use and it is Manufactured in the Country: United States.
Features
Certifications & Standards:
EIA/TIA-568 Category 6
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
United States
EIA/TIA-568 Category 6
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color | Blue |
| Height | 0.9" |
| Color Family | Blue |
| Width | 0.6" |
| Depth | 1.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Product Type | Network Connector |
| Product Name | NetKey NK688MBU-Q Cat.6 Connector |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | NK688MBU-Q |
| Product Model | NK688MBU-Q |
| Product Line | NetKey |
| Packaged Quantity | 25 |
| Technical Information | |
| Connector Type | RJ-45 Network - Female |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network Female |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit NK688MBUQ 20-Pack Cat6 Keystone Punchdown Jack - Blue
$167.53