Panduit
Panduit P12B46M G5 Basic Power Distribution Unit
- SKU:
- 19013955
- MPN:
- p12b46m
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 11:56:43 PM PST
- Stock Update:
- 03/31/2026 11:56:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panduit P12B46M G5 Basic PDU with Power Cord, Horizontal Mounted, 20A, 208V Single Phase- 12) C13 receptacles
- 10-Foot (3M) power cord with a nema l6-20p plug
- Input voltage 208V - single phase
- Output voltage 208V
- Ul listed
Panduit P12B46M G5 basic PDU - 20a, 208V horizontal single phase PDU has (12) C13 receptacles, a 10' (3M) power cord with a NEMA L6-20P plug, and measures 1.6 inch H x 17.5 inch W x 2.0 inch D (40.6mm x 444.5mm x 50.8). UL listed. Color: black
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Power Description | |
| Power Rating (VA) | 3300 VA |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1.6" |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Width | 17.5" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 2" |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Marketing Information | The 20A, 208V horizontal single phase PDU has (12) C13 receptacles, a 10' (3m) power cord with a NEMA L6-20P plug, and measures 1.6"H x 17.5"W x 2.0"D (40.6mm x 444.5mm x 50.8). UL Listed. Color: Black |
| Product Type | PDU |
| Product Name | P12B46M Horizontal Power Distribution Unit |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | P12B46M |
| Product Model | P12B46M |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C13 |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| PDU Type | Basic |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit P12B46M G5 Basic Power Distribution Unit
$182.22