Panduit
Panduit PSL-DCPLRE-BL Recessed Lock In Device Black
- SKU:
- 18312393
- MPN:
- psl-dcplre-bl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 10:17:29 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $62.20 each 62.2 |
| Buy 3 | and pay only $58.56 each 58.56 |
| Buy 4 - 8 | and pay only $57.56 each 57.56 |
| Buy 9 or above | and pay only $55.95 each 55.95 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 10:17:29 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Lock-In device secures patch cord connections to prevent unauthorized access or accidental removal. Recessed device is used when jacks mount slightly deeper from the surface. Extended hood protects locking mechanism. Includes 10 black devices and one removal tool.
Package Contents:
- Recessed, Lock-In Devices, Black
- 1 x Key
Features
Package Contents:
Patch Cord
- Recessed, Lock-In Devices, Black
- 1 x Key
Application/Usage:
Patch Cord
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polycarbonate |
| Product Color | Black |
| Height | 0.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Marketing Information | The Lock-In device secures patch cord connections to prevent unauthorized access or accidental removal. Recessed device is used when jacks mount slightly deeper from the surface. Extended hood protects locking mechanism. Includes 10 black devices and one removal tool. |
| Product Type | Patch Cord Lock In Device |
| Product Name | Recessed, Lock-In Devices, Black |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | PSL-DCPLRE-BL |
| Packaged Quantity | 10 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit PSL-DCPLRE-BL Recessed Lock In Device Black
$66.16