Panduit
Panduit R4pcn Rack Frame - 19" 45u Wide - Black - Steel (r4pcn)
- SKU:
- 21460272
- MPN:
- r4pcn
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:49:14 PM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:49:14 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The telecommunications rack shall be 45 RU, constructed of steel and capable of accepting 19" wide EIA equipment. The rack shall include adjustable front and rear equipment mounting rails. The equipment mounting rails shall be #12-24 or cage nut square opening style mounting. The adjustable equipment mounting rails shall include printed rack unit numbering and can be flipped by the user for either numbers up or numbers down. The rack shall accept shelve units and equipment brackets. The front and rear structural posts of the rack shall be capable of mounting NetRunner™ or PatchRunner™ Vertical Cable Managers and accessories such as power outlet units, slack spools, zero RU brackets, thermal ducting and vertical filler panels. The rack shall also accept optional casters mounted to the bottom of the rack. The construction method shall ensure an electrically bonded structure for ease of grounding.
Package Contents:
- R4PCN Rack Frame
- Adjustable Front and Rear Equipment Mounting Rails
Features
- R4PCN Rack Frame
- Adjustable Front and Rear Equipment Mounting Rails
Environmentally Friendly:
Yes
Assembly Required:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Rack Width | 19" |
| Product Color | Black |
| Height | 84" |
| Color Family | Black |
| Width | 23.3" |
| Depth | 30" |
| Rack Height | 45U |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Marketing Information | The telecommunications rack shall be 45 RU, constructed of steel and capable of accepting 19" wide EIA equipment. The rack shall include adjustable front and rear equipment mounting rails. The equipment mounting rails shall be #12-24 or cage nut square opening style mounting. The adjustable equipment mounting rails shall include printed rack unit numbering and can be flipped by the user for either numbers up or numbers down. The rack shall accept shelve units and equipment brackets. The front and rear structural posts of the rack shall be capable of mounting NetRunner™ or PatchRunner™ Vertical Cable Managers and accessories such as power outlet units, slack spools, zero RU brackets, thermal ducting and vertical filler panels. The rack shall also accept optional casters mounted to the bottom of the rack. The construction method shall ensure an electrically bonded structure for ease of grounding. |
| Product Type | Rack Frame |
| Product Name | R4PCN Rack Frame |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | R4PCN |
| Product Model | R4PCN |
Warranty Information