panorama antennas inc.
Panorama Antennas Inc. GPSC-7-27-3SP The Adhesive Dashboard Mount Gpsc Contains An Antenna Element Covering Global Ce
- SKU:
- 18582385
- MPN:
- gpsc-7-27-3sp
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The GPSC-7-27 range of telematics antennas offers a "2-in-2" product for vehicle communications and telematics. The housing incorporates antennas for cellular/LTE and GPS/GLONASS with a 26dB gain LNA.
Meeting the requirements of UNECE regulation R 118, the antenna is suitable for use in the M3 category of vehicles (transportation). The antenna housing is UV resistant, while the 3m length integrated coax cables are flame retardant, low smoke specification.
The antenna offers easy and quick installation on/under the dashboard or on the windshield using the supplied acrylic adhesive pad (performance may change depending on mounting position/surface and the product should not be mounted on conductive surfaces or metalized glass).
Package Contents:
- 4G LTE and GPS In-Vehicle Antenna
- Acrylic Adhesive Pad
Features
- 4G LTE and GPS In-Vehicle Antenna
- Acrylic Adhesive Pad
Application/Usage:
Cellular Network
Vehicle
GPS
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.59 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 0.60" |
| Width | 2.90" |
| Depth | 2.70" |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type | SMA |
| General Information | |
| Brand Name | Panorama Antennas |
| Manufacturer Website Address | http://www.panorama-antennas.com |
| Marketing Information | The GPSC-7-27 range of telematics antennas offers a "2-in-2" product for vehicle communications and telematics. The housing incorporates antennas for cellular/LTE and GPS/GLONASS with a 26dB gain LNA. Meeting the requirements of UNECE regulation R 118, the antenna is suitable for use in the M3 category of vehicles (transportation). The antenna housing is UV resistant, while the 3m length integrated coax cables are flame retardant, low smoke specification. The antenna offers easy and quick installation on/under the dashboard or on the windshield using the supplied acrylic adhesive pad (performance may change depending on mounting position/surface and the product should not be mounted on conductive surfaces or metalized glass). |
| Product Type | Antenna |
| Product Name | 4G LTE and GPS In-Vehicle Antenna |
| Manufacturer | Panorama Antennas Ltd |
| Manufacturer Part Number | GPSC-7-27-3SP |
| Technical Information | |
| Directivity | Omni-directional |
| Operating Frequency Range |
|
| Antenna Gain (Isotropic) | 4 dBi |
Warranty Information