panorama antennas inc.
Panorama Antennas Inc SH-IN2442 2 In 1 Sharkfin Blk - Ftd Ext Cabl
- SKU:
- 18244932
- MPN:
- sh-in2442
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/13/2025 11:30:24 AM PST
- Stock Update:
- 11/13/2025 11:30:24 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The SH-IN2442 has a compact OEM style shark fin housing that contains 2x2 MiMo antenna function for 4G/3G/2G & 3.8GHz 5G LTE.
- OEM shark fin styling
- 2x2 MiMo 2G/3G/4G & 3.8GHz 5G LTE
- Available in Black or White
The shark fin style design provides multiple antenna functions while remaining discreet and is suitable for public safety (overt/covert), industrial and transport applications where a cost effective, efficient and robust antenna is essential. Requiring only a single hole mounting, the antenna reduces vehicle damage, installation time & cost and visual impact whilst protecting a vehicle's resale value.
Features
Application/Usage:
Cellular Network
Wireless Data Network
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Panel/Whip Mount |
| Product Color | Black |
| Height | 1.97" |
| Width | 2.40" |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type | SMA |
| General Information | |
| Brand Name | Panorama Antennas |
| Manufacturer Website Address | http://www.panorama-antennas.com |
| Marketing Information | The SH-IN2442 has a compact OEM style shark fin housing that contains 2x2 MiMo antenna function for 4G/3G/2G & 3.8GHz 5G LTE. OEM shark fin styling 2x2 MiMo 2G/3G/4G & 3.8GHz 5G LTE Available in Black or White The shark fin style design provides multiple antenna functions while remaining discreet and is suitable for public safety (overt/covert), industrial and transport applications where a cost effective, efficient and robust antenna is essential. Requiring only a single hole mounting, the antenna reduces vehicle damage, installation time & cost and visual impact whilst protecting a vehicle's resale value. |
| Product Type | Antenna |
| Product Name | Sharkee SH-IN2442 Antenna |
| Manufacturer | Panorama Antennas Ltd |
| Manufacturer Part Number | SH-IN2442 |
| Product Model | SH-IN2442 |
| Product Line | Sharkee |
| Technical Information | |
| Directivity | Omni-directional |
| Operating Frequency Range |
|
| Antenna Gain | 26 dB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panorama Antennas Inc SH-IN2442 2 In 1 Sharkfin Blk - Ftd Ext Cabl