panorama antennas inc.
Panorama Antennas Inc. WMM8G-7-38-5SP The Directional Wmm Mimo Lte High Gain Antenna Supports 2x2 Mimo 2g/3g/4g/5g [69
- SKU:
- 18491487
- MPN:
- wmm8g-7-38-5sp
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/20/2025 10:34:59 AM PST
- Stock Update:
- 05/20/2025 10:34:59 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The WMM8G-7-38 antenna is a high gain directional 2x2 MIMO signal boosting antenna for 4G and some 5G networks. Incorporating two separately fed wideband elements in a single housing the WMM8G is equipped to provide client side MIMO and diversity support for 4G and some 5G networks. The rugged, weatherproof housing is designed for wall mounting.
- Supports 2x2 MiMo 2G/3G/4G and some 5G networks
- High Directional gain 6-8dBi
- Wall Mount or Mast Mount
Wall and mast mounting brackets are provided. 5 metres of fitted low loss double shielded twin cable minimizes exposed connector joints and simplifies cable management for easy installation.
The WMM8G-7-38-5SP and WMM8G-7-38-03NJ are upgraded versions of the popular WMM8G-7-27-5SP and WMM8G-7-27-03NJ antennas covering the new 3.4-3.8GHz frequency bands.
Features
Yes
Application/Usage:
Cellular Network
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall/Mast/Screw |
| Product Color | White |
| Height | 9.06" |
| Width | 7.09" |
| Depth | 3.70" |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type | SMA |
| General Information | |
| Brand Name | Panorama Antennas |
| Manufacturer Website Address | http://www.panorama-antennas.com |
| Marketing Information | The WMM8G-7-38 antenna is a high gain directional 2x2 MIMO signal boosting antenna for 4G and some 5G networks. Incorporating two separately fed wideband elements in a single housing the WMM8G is equipped to provide client side MIMO and diversity support for 4G and some 5G networks. The rugged, weatherproof housing is designed for wall mounting. Supports 2x2 MiMo 2G/3G/4G and some 5G networks High Directional gain 6-8dBi Wall Mount or Mast Mount Wall and mast mounting brackets are provided. 5 metres of fitted low loss double shielded twin cable minimizes exposed connector joints and simplifies cable management for easy installation. The WMM8G-7-38-5SP and WMM8G-7-38-03NJ are upgraded versions of the popular WMM8G-7-27-5SP and WMM8G-7-27-03NJ antennas covering the new 3.4-3.8GHz frequency bands. |
| Product Type | Antenna |
| Product Name | WMM8G-7-38 MiMo Directional Antenna |
| Manufacturer | Panorama Antennas Ltd |
| Manufacturer Part Number | WMM8G-7-38-5SP |
| Product Model | WMM8G-7-38 |
| Technical Information | |
| Directivity | Directional |
| Operating Frequency Range |
|
| Antenna Gain (Isotropic) | 9 dBi |
Warranty Information