panorama antennas inc.
Panorama Antennas Inc. WMMG-7-27-5SP Wall Mount W/ Gain Mimo Cell [sma]
- SKU:
- 18141681
- MPN:
- wmmg-7-27-5sp
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The WMMG antenna is a high gain directional 2x2 MIMO signal boosting antenna for 3G and 4G networks. Incorporating two separately fed wideband elements in a single housing the WMMG is equipped to provide client side MIMO and diversity support for 3G and 4G networks.
The rugged, weatherproof housing is designed for wall mounting. Wall and mast mounting brackets are provided. 5 metres of fitted low loss double shielded twin cable minimizes exposed connector joints and simplifies cable management for easy installation.
The WMMG is a cost effective value added product for network operators and service providers. It ensures a stable link with improved data rates for subscribers, thereby improving satisfaction and retention.
Features
Cellular Network
Outdoor
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop/Wall/Mast |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |
| Product Color | White |
| Height | 6.10" |
| Width | 6.10" |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type | SMA |
| General Information | |
| Brand Name | Panorama Antennas |
| Manufacturer Website Address | http://www.panorama-antennas.com |
| Marketing Information | The WMMG antenna is a high gain directional 2x2 MIMO signal boosting antenna for 3G and 4G networks. Incorporating two separately fed wideband elements in a single housing the WMMG is equipped to provide client side MIMO and diversity support for 3G and 4G networks. The rugged, weatherproof housing is designed for wall mounting. Wall and mast mounting brackets are provided. 5 metres of fitted low loss double shielded twin cable minimizes exposed connector joints and simplifies cable management for easy installation. The WMMG is a cost effective value added product for network operators and service providers. It ensures a stable link with improved data rates for subscribers, thereby improving satisfaction and retention. |
| Product Type | Antenna |
| Product Name | Wall Mount MIMO Antenna |
| Manufacturer | Panorama Antennas Ltd |
| Manufacturer Part Number | WMMG-7-27-5SP |
| Product Model | WMMG-7-27 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Directivity | Directional |
| Operating Frequency Range |
|
| Antenna Gain (Isotropic) | 5 dBi |
Warranty Information