panorama antennas inc.
Panorama Antennas LP[G]AM-BC3G-26 Compact Low profile MiMo 2G/3G/4G Antenna (lpam-bc3g-26-3sp)
- SKU:
- 18270581
- MPN:
- lpam-bc3g-26-3sp
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 11:55:59 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $47.52 each 47.52 |
| Buy 3 | and pay only $44.25 each 44.25 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $43.26 each 43.26 |
| Buy 10 or above | and pay only $41.53 each 41.53 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 11:55:59 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The LP[G]AM-BC3G-26 range has been designed to provide MiMo Cellular / LTE antenna function for IOT and M2M applications.
- Supports 2x2 MiMo 2G/3G/4G
- Ideal for vending machines and kiosks
- Optional GPS/GNSS (26dB LNA)
The compact, robust low-profile housing is weatherproof and contains two antenna elements with effective isolation and correlation covering all current global cellular and LTEbands in freq. range 698-960/1710-3800MHz. The LG version includes an active GPS/GNSS/Galileo/Beidou antenna for applications which require position or timing function.
The antenna can be fitted on a non- conductive panel if required and offers easy, quick, secure and weatherproof installation with the single hole mounting bush and acrylic adhesive sealing pad. Supplied with integrated 3m (10') cables and SMA plug connectors, the antenna will offer plug and play connectivity with many different terminals.
Features
Cellular Network
Wireless Data Network
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Panel |
| Product Color | Black |
| Height | 1.93" |
| Width | 1.77" |
| Depth | 5.91" |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type | SMA |
| General Information | |
| Brand Name | Panorama Antennas |
| Manufacturer Website Address | http://www.panorama-antennas.com |
| Marketing Information | The LP[G]AM-BC3G-26 range has been designed to provide MiMo Cellular / LTE antenna function for IOT and M2M applications. Supports 2x2 MiMo 2G/3G/4G Ideal for vending machines and kiosks Optional GPS/GNSS (26dB LNA) The compact, robust low-profile housing is weatherproof and contains two antenna elements with effective isolation and correlation covering all current global cellular and LTEbands in freq. range 698-960/1710-3800MHz. The LG version includes an active GPS/GNSS/Galileo/Beidou antenna for applications which require position or timing function. The antenna can be fitted on a non- conductive panel if required and offers easy, quick, secure and weatherproof installation with the single hole mounting bush and acrylic adhesive sealing pad. Supplied with integrated 3m (10') cables and SMA plug connectors, the antenna will offer plug and play connectivity with many different terminals. |
| Product Type | Antenna |
| Product Name | LP[G]AM-BC3G-26 | Compact Low profile MiMo 2G/3G/4G Antenna |
| Manufacturer | Panorama Antennas Ltd |
| Manufacturer Part Number | LPAM-BC3G-26-3SP |
| Technical Information | |
| Directivity | Omni-directional |
| Operating Frequency Range |
|
| Antenna Gain | 26 dB |
Warranty Information